۳ سناریوی شورای شهری‌ها برای بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران/ پرونده بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق

خبرگزاری فارس، گروه شهری: لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران، ۲۸ دی سه شنبه هفته پیش  توسط علیرضا زاکانی شهردار تهران به شورای شهر تهران تقدیم شد. بنابر گفته‌های شهردار تهران برای مدیریت شهر در سال آینده بودجه‌ای معادل ۵۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که رشد ۵۱ درصدی داشته است. زاکانی در صحن شورای شهر تهران درباره جزئیات بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اظهارداشت: این

کد خبر : 50966
تاریخ انتشار : سه شنبه 5 بهمن 1400 - 3:33


خبرگزاری فارس، گروه شهری: لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران، ۲۸ دی سه شنبه هفته پیش  توسط علیرضا زاکانی شهردار تهران به شورای شهر تهران تقدیم شد. بنابر گفته‌های شهردار تهران برای مدیریت شهر در سال آینده بودجه‌ای معادل ۵۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که رشد ۵۱ درصدی داشته است.

زاکانی در صحن شورای شهر تهران درباره جزئیات بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اظهارداشت: این اولین بودجه‌ای است که توسط شورای شهر و شهرداری تهران در دوره جدید ارائه می شود به طوریکه بودجه سال قبل شهرداری تهران در ابتدا ۴۸ هزار میلیارد تومان بود که در ادامه با اصلاحیه صورت گرفته این میزان به ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

شهردار تهران گفت: بر همین اساس ما مکلف شدیم در مسیر محقق شدن بودجه ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی مصوبه شورای شهر تهران و اصلاحیه صورت گرفته آن گام برداریم که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری مبلغ ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تا ۳۳ هزار میلیارد تومان از این بودجه محقق شود.

برای سال آینده نیازمند یک کار جدی و تحولی در مدیریت شهری هستیم

زاکانی با اشاره به اینکه ما برای سال آینده نیازمند یک کار جدی و تحولی در مدیریت شهری هستیم، تصریح کرد: باید بتوانیم بخشی از خلاء‌ها و کاستی‌هایی که از گذشته برای ما به یادگار مانده برطرف کنیم تا بتوانیم خدمات خوبی را به شهروندان ارائه کنیم.

زاکانی ادامه داد: آنچه که امروز در قالب لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران تحویل می‌شود ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در راستای رویکردهای تحولی مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری تهران است و سعی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران پیوستگی پروژه‌ها و همچنین سیاست‌های ابلاغی شورای شهر تهران در تدوین بودجه و سندی که دو هفته پیش تقدیم شورا شده است حفظ شود.

وی گفت: در تدوین بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران به مواردی از جمله سیاست‌های هفت‌گانه شورا، سند تهیه شده شهرداری تهران و همچنین برنامه ۵ سال سوم شهرداری تهران توجه شود. اگر چه برنامه سوم شهرداری تهران خلاء‌های جدی دارد اما به هر طریق در تدوین بودجه به این موارد عنایت شده است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در فرآیند تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران، سرفصل‌های خوبی در دو بخش پیش‌بینی شده است، گفت: بخشی از آن به بودجه سال آینده و بخشی دیگر نیز به تعهدات ما ناظر خواهد بود.

زاکانی با اشاره به میزان بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در لایحه اشاره شده میزان بودجه ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان دیده شده است که این میزان نسبت به بودجه اصلاح شده سال جاری (۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان) ۵۱ درصد رشد داشته است.

توجه به مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بودجه ۱۴۰۱

وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران به موضوع دیگری که توجه شده است بحث مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. به عنوان مثال ما مجوزی را داریم که ۴۶ هزار متر مربع بافت پیرامونی شهری را (۸ پروژه در ۸ مجموعه) بارگذاری کنیم که در سنوات گذشته در یک نقطه از این تعداد بارگذاری شده و ما برای سال آینده و بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است بنا داریم در ۵ نقطه کار ویژه و فاخری را انجام بدهیم که با اجرای طرح خود مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد شهرداری را ایجاد می‌کند و این مبلغ درآمد پایدار برای شهرداری خواهد بود که در بخش حمل و نقل و زیرساخت‌ها نیز به همین شکل عمل خواهیم کرد.

شهردار تهران گفت: همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران به اتمام پروژه یادگار حضرت امام و همچنین خط موازی امام علی در غرب تهران اشاره شده است. علاوه بر اینکه در این بودجه به اجرای پروژه‌های بزرگ در شهر نیز تاکید شده است که البته اجرای این پروژه‌ها خارج از این اعتبارات ذکر شده خواهد بود و که از جمله پروژه‌های داخل شهر می‌توان به ادامه بزرگراه شهید صیاد تا آزادگان اشاره کرد.

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های شهرداری در سال آینده استفاده از مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری در شهر خواهد بود، افزود: به هر حال به ازای هر گونه سرمایه‌گذاری علاوه بر ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری، شرایط خوبی نیز برای شهروندان در سطح شهر تهران رقم خواهد خورد.

عمده درآمدهای شهرداری از عوارض عمومی

وی با بیان اینکه بودجه سال آینده نسبت به بودجه اصلاح شده شهرداری تهران با ۵۱ درصد رشد مواجه خواهد بود، گفت: عمده درآمدهای شهرداری که به میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود از عوارض عمومی خواهد بود و در واقع در موضوع شهرسازی، شاهد تحولی در این حوزه خواهیم بود.

شهردار تهران گفت: متأسفانه ما با دستان خودمان قفل بر ساخت و ساز در شهر تهران زده‌ایم. از تاریخ مرداد ۹۸ تا آغاز این دوره از مدیریت شهری فقط ۴ هزار و ۷۰۰ پروانه ساخت صادر شد که این اتفاق ناخوشایندی است و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی در سال آینده شرایط بهتری در حوزه ساخت و ساز فراهم خواهد شد.

روش‌های نوین مالی یکی از ظرفیت‌های جدید در شهر برای تحقق بودجه 

وی بهره‌گیری از روش‌های نوین مالی را یکی دیگر از ظرفیت‌های جدید در شهر برای تحقق بودجه سال آینده ذکر کرد و افزود: از ۵۶ هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران در سال آینده مبلغ ۲۳ هزار و ۴۷۱ میلیارد تومان ناظر به هزینه‌ها خواهد بود که در این بخش نیز افزایش ۱۰ درصدی حقوق پرسنل با توجه به تورم در نظر گرفته شده است.

لایحه بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، درباره سرانجام بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران اظهار داشت: در جلسه قبلی صحن شورای شهر تهران، علیرضا زاکانی شهردار پایتخت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران را با رقمی حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان به صحن شورای شهر ارائه داد.

وی افزود: تصمیم‌گیری نهایی در مورد بودجه شهرداری بستگی به جمع‌بندی اعضای شورای شهر دارد بر همین اساس فردا در کمیسیون تلفیق قرار است سه سناریو در مورد این قضیه مطرح شود.

وی گفت: کمیسیون تلفیق شامل رؤسای پنجگانه کمیسیون‌های شورا و هیأت رئیسه است و اگر آقای چمران حالشان مساعد باشد که در این جلسه حضور می‌یابند و اگر پزشک فعلا توصیه داشته باشد که منزل استراحت کنند، پرویز سروری نائب رئیس شورای شهر تهران به جای ایشان خواهند بود.

سرانجام تعیین تکلیف بودجه در صحن بعدی شورای شهر

امانی خاطرنشان کرد: در کمیسیون تلفیق تلاش خواهد شد که تصمیم در مورد بودجه به صورتی باشد که امکان اجرایی شدن آن و کسب کردن منابع مالی فراهم باشد و در نهایت پس از تصمیم‌گیری در کمیسیون تلفیق بررسی نهایی در جلسه بعدی شورای شهر انجام خواهد شد.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران هم درباره اینکه آیا بودجه اعلام شده در لایحه بودجه ۱۴۰۱ قابلیت تحقق دارد یا خیر،‌گفت:‌این مسأله بستگی به تلاش دوستان در شهرداری دارد.

وی افزود: همچنین این قضیه به  این بستگی دارد که در شهرداری چقدر بتوانند مشارکت‌های عمومی را جذب کنند به هر حال شرایط کشور هم در این زمینه حائز اهمیت است تا افق روشنی ان‌شاءالله جهت تحقق بودجه باز شود.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۱ باید به صورتی باشد که انگیزه کار کردن در نیروها را به همراه داشته باشد و عملیاتی هم باشد، گفت: فعالیت‌های عمرانی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است و اصول اساسی سعی خواهد شد در اجرای برنامه‌ها از طریق بودجه ۱۴۰۱ درنظر گرفته شد.

چمران خاطرنشان کرد: شهرداری سال ۱۴۰۰ دو مورد بودجه داشت،‌یکی آنکه شورای پنجم تصویب کرده بود و برای تا پایان سال عملیاتی نبود و دیگری بودجه‌ای که ما برای سال ۱۴۰۰ اصلاح کردیم و کمتر شد. بر همین اساس بودجه ۱۴۰۱ نسبت به بودجه ۱۴۰۰ که شورای پنجمی‌ها تصویب کردند تفاوت چندانی ندارد ولی نسبت به بودجه اصلاح شده تفاوت فاحش است.

سرانجام بودجه شهرداری چگونه رقم می‌خورد؟

اواخر آذر امسال لایحه اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران با اندکی تغییرات به تصویب شورای شهر تهران رسید؛ اصلاحیه‌‌‌ای که به واسطه آن شهرداری خواستار کاهش سقف بودجه مصوب سال‌جاری شد. بودجه اولیه سال ۱۴۰۰ که به تصویب شورای شهر در دوره پنجم رسیده بود ۴۸‌هزار و ۸۸۰‌میلیارد تومان بود که نسبت به رقم مصوب بودجه سال ۹۹ حدود ۶۰‌درصد افزایش یافته بود. بودجه مصوب پارسال شهرداری تهران ۳۰‌هزار و ۵۷۰‌میلیارد تومان بود که با این افزایش، قرار بود در سال‌جاری رشد قابل‌توجهی پیدا کند.

اما به دلیل اینکه بودجه مصوب شورای پنجم با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال امکان تحقق نشد شورای ششم بودجه را اصلاح و میزان آن را کاهش داد با این اصلاحیه شهرداری تهران سقف بودجه مصوب خود را ۲۳‌درصد نسبت به رقم اولیه کاهش داده و اکنون بودجه ۱۴۰۰ به ۳۷‌هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومان رسیده است.

حالا با نزدیک شدن به سال ۱۴۰۱ پرونده جدید بودجه ای برای شهرداری باز شده و باید دید تصمیم شورای شهری‌ها در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری چگونه است و آیا میزان بودجه کاهش می‌یابد یا تغییری نخواهد داشت؟

انتهای پیام/
منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.