کرونا و کروناپلاس در ایران؛ نقش کاسبان سلامت در اوضاع کرونایی کشور

با کنار گذاشتن ادعاهای هیجانی و خلاف واقع در فضای مجازی، متوجه خواهیم شد آنچه موجب بوجود آمدن شرایط ناگوار کنونی شده، جریانی است که ضمن مخالفت با واردات واکسن از چین و روسیه، این چندروزه سعی در سفیدسازی پرونده خود و توجیه ناکارآمدی‌ها دارد.

کد خبر : 11626
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 شهریور 1400 - 19:08
– اخبار سیاسی –

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم_ ۲۷ اسفندماه سال ۹۷ همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران یادداشتی با عنوان “جریان‌شناسی «کروناپلاس» در ایران” در تسنیم منتشر شد. فحوای یادداشت این بود در روزهایی که کشور ما با ویروس کرونا مبارزه می‌کند، درگیر حاشیه‌هایی است که بر حجم مشکلات ناشی از کرونا افزوده و کار را برای کادر درمانی و مردم ایران سخت‌تر کرده است.

شبکه‌های فارسی زبان وابسته به انگلستان و سعودی، اظهارنظرات برخی سلبریتی‌ها و رفتارهای ناپسند عده‌ای مقدس‌نما در اماکن مقدسه و توئیت‌های برخی فعالان سیاسی، موجب شده بود تا علاوه بر مدیریت ویروس کرونا، کشور نیاز به دست و پنجه نرم کردن با ویروس‌های غیرکرونایی هم باشد که بر حجم مشکلات می‌افزود. 

در هفته‌های اخیر که مجدداً به‌دلیل گسترس ویروس کرونای دلتا و برخی اشکالات مدیریتی شاهد افزایش جان باختگان و همچنین حجم بستری‌ها بودیم، شاهد جریان دلتا پلاس هم بودیم که  با استفاده از فضای رسانه‌های خارج کشور و همچنین برخی چهره‌های سیاسی درصددند مقصر وضعیت فعلی را عدم ورود واکسن فایزر به کشور اعلام کنند و با وارونه جلوه دادن سخنان رهبر انقلاب در ۱۹ دی ماه سال گذشته درباره منع واکسن آمریکایی و انگلیسی، بخشی از وضعیت کنونی را ناشی از این دستور بدانند.

اما با کنار گذاشتن ادعاهای هیجانی و خلاف واقع در فضای مجازی و عطف  به بیانات رهبر انقلاب در تاریخ مذکور، متوجه خواهیم شد ایران از همان ابتدا سیاست واردات و تولید واکسن را در کنار هم داشت و  آنچه در این بین موجب بوجود آمدن شرایط ناگوار کنونی شده،تقویت مجدد دوباره جریان موازی کروناست که با کاسبی از سلامت مردم، سعی در سفیدسازی پرونده خود در واردات واکسن و توجیه ناکارآمدی‌ها دارد.

از سوی دیگر برخی اظهارا نظرات افراد فاقد تخصص و مسئولیت در این حوزه همچون “هیچ واکسن خارجی نباید وارد شود” یا “قرارداد خرید واکسن خارجی لغو شود“!! و برخی اطلاع‌رسانی‌های غلط از سمت مسئولان ساخت تولید واکسن داخلی و خلف وعده‌های اعلام شده نیز  باعث شد تا اظهارات بی‌ربط آنها به اسم نظام نوشته شود.

_ ورود ناگهانی “دلتا” به ایران: سویه دلتا که منشأ آن کشور هند بود، در اردیبهشت و خرداد دومین اوج همه‌گیری را در هند داشت که بسیار مرگبار بود و شاهد تصاویر دلخراشی از سوزاندن اجساد یا بستری شدن در حیاط بیمارستان‌ها در این کشور بودیم و بعد از مدتی به‌دلیل نزدیکی ایران به هند وارد کشور ما شد و ایران را می‌‌توان جزو اولین قربانیان دلتا دانست. 

شیوع دلتا در ایران اگرچه شرایط سختی را رقم زد اما با این وجود در ایران نسبت به هند که کشوری جهان اولی و در خدمات درمانی و بهداشتی و تولید دارو جایگاه خوبی در جهان دارد و یکی از بازیکنان کلیدی در صنعت گردشگری پزشکی  (مدیکال توریسم) است، وضعیت کمتر اسفناکی را داشت؛ هرچند انتقادات نسبت به مدیریت کرونا بسیار وارد است و پروتکل‌های اعلامی یا تعطیلی‌ها به اذعان مسئولان وزارت بهداشت تاثیری در پایین آمدن شیوع ویروس نداشت و می‌شد با برنامه‌ریزی بهتری حتی در شرایط نبود واکسن هم، مانع از گسترش کرونا در این  ابعاد شد. 

برای مثال تعطیلی آخر تیرماه، به اذعان ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت هیچ فایده‌ای نداشته و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران و البرز به زیر ۴۰% رسیده است!

اگرچه برخی تلاش دارند تا نبود واکسن را مستقیماً متوجه رهبری کنند، اما از بیانات رهبر انقلاب در تاریخ ۱۹ دی ماه نه تنها عدم تامین واکسن برداشت نمی‌شد بلکه برعکس بود و برخی قصد دارند با مخفی شدن پشت این بیانات، بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارند. 

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی خود نه تنها واردات واکسن را برای حفظ سلامت مردم نهی نکردند بلکه تنها کشورهایی را از این امر مستثنا کردند؛ کشورهایی که سابقه طولانی در دشمنی با مردم ایران دارند. تحریم دارو و پانسمان مخصوص بیماران ای‌بی(بیماران پروانه‌ای) سال گذشته جان ۱۵ کودک مبتلا به این بیماری را گرفت و همچنان مشکلات دارویی این بیماران پابرجاست. برخی داروهای ضد سرطان نیز مشمول تحریم‌های آمریکاست و اگرچه روی کاغذ، دارو از تحریم‌های آمریکا معاف است اما در عمل بانک‌ها برای اینکه مشمول مجازات‌های احتمالی نشوند مبادلات پولی برای تامین دارو را انجام نمی‌دهند و بهمین خاطر تولید دارو با مشکل مواجه است!

پاسخ به ۴ سوال درباره بیانات آیت‌الله خامنه‌ای درباره واکسن

 

از سوی دیگر، از ماه می امسال تاکنون، ایالات متحده از ۳۳۰ میلیون دز واکسن تولیدی خود تنها ۳ میلیون معادل حدود ۱ درصد را به کشورهای دیگر صادر کرده است! آمریکا حتی از واردات واکسن به ۲ کشور هم‌قاره‌ای خود یعنی کانادا و مکزیک هم خودداری کرده است و همین موجب شده تا مکزیب روز گذشته با ۸۴۷ کشته بر اثر کرونا یکی از بیشترین مرگ و میرها را ثبت کند. 

تحریم دارو و پانسمان مخصوص بیماران ای‌بی(بیماران پروانه‌ای) سال گذشته جان ۱۵ کودک مبتلا به این بیماری را گرفت و همچنان مشکلات دارویی این بیماران پابرجاست. برخی داروهای ضد سرطان نیز مشمول تحریم‌های آمریکاست

 

از این آمار و ارقام و سابقه رفتار آمریکا با ما برمی‌آید که ورود فایزر نمی‌توانست دردی را دوا کند و فارغ از عوارض احتمالی این نوع واکسن، سهم ما از واکسن تولیدی آمریکا و انگلستان آنقدر ناچیز بود که دردی دوا نمی‌کرد.

هیاهو برای هیچ؛ سهم یک درصدی جهان از “واکسن آمریکایی!”

 

_ مخالفان دیروز؛ مدعیان امروز: برخی که نقش تعیین کننده در نرسیدن واکسن به کشور داشتند، امروز برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی خود، آن را متوجه رهبری می‌کنند. در روزهایی که چین و روسیه به واکسن کرونا دست پیدا کرده بودند، سازمان نظام پزشکی به ریاست محمود ظفرقندی از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، به‌همراه برخی از پزشکان در نامه‌ای به حسن روحانی مدعی شدند که واکسن «اسپوتنیک وی» از سوی منابع معتبر جهانی مورد تایید قرار نگرفته است و  «اثربخشی» و «بی‌خطری» این واکسن با تردید مواجه است!

مخالفت‌ها در سازمان نظام پزشکی و مجموعه وزارت بهداشت، موجب شد در یک بازه چندماهه یعنی از مهرماه ماه تا اسفندماه سال قبل که خرید واکسن آغاز شده بود‌، فرصت تهیه واکسن از دست برود

 

مخالفت‌ها در سازمان نظام پزشکی و مجموعه وزارت بهداشت، موجب شد در یک بازه چندماهه یعنی از مهرماه ماه تا اسفندماه سال قبل که خرید واکسن آغاز شده بود‌، فرصت تهیه واکسن از دست برود؛ در حالی‌که همان زمان ترکیه و امارات که  نزدیکی دولت‌هایشان به آمریکا برکسی پوشیده نیست، در فاز مطالعات انسانی واکسن سینوواک و سینوفارم چین شرکت کردند و درصد قابل توجهی از شهروندان این دو کشور واکسینه شدند. 

علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در هفته‌های گذشته در نامه‌ای علت تاخیر در ورود واکسن به کشور را سنگ‌اندازی‌ها علیه واردات واکسن از چین و روسیه اعلام کرد: «متاسفانه تلاش‌های دستگاه دیپلماسی توسط عده‌ای که سخنان‌شان در رسانه‌های غربی و معاند نظام خریدار دارد و دائما افکار عمومی را بر علیه واکسن‌های چینی و روسی تهییج می‌نمودند، در زمان خود موثر واقع نشد و متاسفانه ایمن سازی عمومی را بر ضد کرونا به تاخیر انداخت.»

سخنان آقای مرندی متوجه اظهارات علیرضا زالی بود فرمانده ستاد کرونای تهران بود که قصد داشت کم‌کاری وزارت بهداشت در تامین واکسن را به نوعی رفع و رجوع کند.

در حقیقت می‌شد با عنایت به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر واردات از دیگر کشورها و اهتمام به تولید داخلی، واکسیناسیون را سریع‌تر آغاز کرد اما متاسفانه برخی با سیاسی کردن این مسئله و کارشکنی فرصت طلایی را از دست دادند و جالب اینجاست که به‌جای پذیرش خطای خود، مدعی هم شده‌اند. برای مثال، محمدرضا ظفرقندی که نقش اصلی را در مخالفت با واکسن چینی و روسی داشت، روزهای گذشته در توئیتی نوشت: “از هر راه ممکن وبدون هیچگونه محدودیتی، برای نجات جان مردم واکسن تهیه کنید”!

اگرچه امید است به زودی ویروس کرونا از این ایران و جهان رخت بربندد و با پیشرفت علم خطر این بیماری مانند قبل نباشد، اما جریانی که با سوءاستفاده از کرونا تلاش داشت تا به سود منافع شخصی یا گروهی خود کار کند و با کاسبی از فضای ایجاد شده در کشور و سیاسی کردن مسئله‌ی سلامت در واردات واکسن از سایر کشورها کارشکنی کند، همچنان در ایران ادامه خواهد داشت!

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بکوریتی بک لینک