عین‌اللهی: واکسیناسیون را تا پایان بهمن امسال تمام می‌کنیم/ سلامت مردم خط قرمز ماست

وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: در برنامه داریم که تا پایان بهمن‌ماه امسال واکسیناسیون را تمام کنیم؛ ما امکانات زیادی در کشور داریم که باید به‌صورت انقلابی از آن استفاده کنیم و از ظرفیت نیروهای مسلح، بسیج، هلال احمر استفاده کنیم و به مردم احترام بگذاریم.

کد خبر : 11606
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 شهریور 1400 - 10:16
– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه رأی اعتماد به وزرای دولت سیزدهم طی سخنانی اظهار داشت: جهاد مدافعان سلامت از ابتدای انقلاب اسلامی ادامه داشته و در دو سال اخیر به اوج خود رسید؛ جنگ جهانی با کرونا این مدافعان را در خط نبرد با کرونا قرار داد و بنده دشواری کرونا را با پوست و گوشتم حس کردم و در اسفند سال ۱۳۹۸ از نخستین پزشکانی بودم که کرونا گرفتم و مرگ را به چشمانم دیدم و بعد از اینکه خداوند جان دیگری به من بخشید، به میدان آمدم تا اجازه ندهم این پرچم سفید بر زمین بماند.

وی افزود: معتقدم که وزیر بهداشت وقتی وزیر مردم است که کنار آنان ایستاده باشد و خود را برای سلامت مردم به آب و آتش بزند و وزیر باید شب و روزش متعلق به بهبودی بیماران باشد که دل‌هایشان به درد آمده است. من طبیب هستم و صنعت‌گر و تاجر نیستم و دوشادوش مدافعان سلامت قرار دارم؛ ما نمی‌توانیم درمان مردم را معطل تصمیم‌گیری‌های این و آن کنیم و دفاع از سلامت مردم نباید معطل بشود و جان مردم مهم‌ترین نعمت خداوند است و حفظ آن نخستین اولویت دولت است.

گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت گفت: سلامت مردم خط قرمز ماست و دفاع از آن محور همدلی ایرانیان در دولت مردمی خواهد شد. اکنون ۱۰۰ سال پیش نیست که ایران مقهور بیماری شود و ما می‌توانیم بر این ویروس منحوس غلبه کنیم و این کار را انجام خواهیم داد. بیماری همه‌گیر کرونا نشان داد که مسئله‌ی سلامت یک موضع تک‌بُعدی نیست و بر همه ابعاد زندگی مردم تأثیرگذار است و من سال‌ها در این عرصه حضور داشته‌ام.

عین‌اللهی بیان کرد: بنده برنامه‌های خود را با تأسی از سند توسعه در افق ۱۴۰۴، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، منطبق بر احکام برنامه ششم توسعه، سیاست‌های جمعیت و خانواده و هم‌چنین اقتصاد مقاومتی تنظیم کرده‌ام.

وی افزود: مهم‌ترین مسئله‌ای که رئیس‌جمهور هم مطرح کرده‌اند، بیماری کروناست؛ امروز در دنیا ثابت شده که مهم‌ترین عامل جلوگیری از کرونا واکسیناسیون است و کشورهایی که به میزان زیادی این را انجام داده‌اند، مرگ و میرشان کاهش یافته و واکنسیناسیون از برنامه‌های اصلی ماست. جمعیت بالای ۱۸ سال ما حدود ۶۰ میلیون نفر است و ۱۲۰ میلیون دور واکسن نیاز داریم و  تا الان حدود ۲۲ میلیون دوز تزریق کرده‌ایم و میزان تولید داخلی ما به ۹۸ میلیون دوز نخواهد رسید و ناچاریم که واردات واکسن را انجام دهیم و حتما از همه کسانی که بتوانند وارد کنند هم استفاده خواهیم کرد و این اولویت ماست.

گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت تصریح کرد: در برنامه داریم که تا پایان بهمن‌ماه امسال واکسیناسیون را تمام کنیم؛ ما امکانات زیادی در کشور داریم که باید به‌صورت انقلابی از آن استفاده کنیم و از ظرفیت نیروهای مسلح، بسیج، هلال احمر استفاده کنیم و به مردم احترام بگذاریم و واکسیناسیون انجام بگیرد.

عین‌اللهی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی که در بسیج در حال انجام است را با قدرت ادامه می‌دهیم، اظهار داشت: قرنطینه در دنیا  از ۱۰ الی ۱۰۰ درصد انجام می‌گیرد و ما با توجه به شرایط فعلی‌مان باید این کار را انجام دهیم و نمی‌شود که تعطیلی دو هفته‌ای داشت و بعد از آن، مرگ افزایش یابد؛ نباید نمایشی پیش رفت و بلکه باید از همه امکانات استفاده کرد و تا چرخه ویروس را متوقف کنیم.

وی گفت: مهم‌ترین مسئله در کنترل کرونا، مدیریت است؛ باید در ستاد کرونا از نمایندگان مجلس استفاده‌ی موثر کنیم و آن‌ها نظرات مردم را بیان کنند. تولیت سلامت مردم با وزارت بهداشت است ولی ۷۵ درصد از عوامل موثر در سلامت خارج از این وزارتخانه است و باید وزارت بهداشت بتواند تولیت را در سایر قسمت‌ها انجام دهد و ما باید ساختار را متناسب‌سازی کنیم.

گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت عنوان کرد: هزینه‌های برای موضوع سلامت باید به ۲۵ درصد کاهش یابد. همه می‌دانیم پیشگیری بر درمان مقدم است و اگر پیشگیری انجام بگیرد، برای سلامت مردم مخاطرات ایجاد نمی‌شود. ما در کشور نظام شبکه و خانه‌های بهداشت را داریم و باید بر کارایی آن‌ها دقت و آن را تقویت نماییم.

عین‌اللهی عنوان کرد: طبق ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه، باید بیمه‌ی پایه درمان را همگانی کنیم و پوشش اجباری بیمه‌ی پایه درمان را برای آحاد ایرانیان داشته باشیم و بر بیمه رایگان برای اقشار آسیب‌پذیر تأکید داریم. بیماری‌های نوپدید باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد و هم‌چنین باید خدمات کرونا تحت پوشش بیمه قرار بگیرد و بیمه تکمیلی باید ساماندهی شود. اگر می‌خواهیم سلامت مردم تأمین بشود، به منابع مالی پایدار نیاز داریم و نباید به نفت متکی باشیم و نیاز به خلق منابع پایدار داریم.

وی اظهار داشت: من طبق بیانیه گام دوم انقلاب، مدیرانی انقلابی، متخصص، پاکدست، متدین، جهادی و فاقد هرگونه تعارض منافع با صرف وقت کافی و روحیه همکاری با مجلس انتخاب می‌کنم و عدم همکاری با مجلس خط قرمز من است.

گزینه پیشنهادی تصدی وزارت بهداشت گفت: دارو و تجهیزات پزشکی باید با تکیه بر توان داخلی باشد و مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند که رفع موانع تولید باید انجام بگیرد و ما شرکت‌های دانش بنیان داریم و باید به جوانان میدان داده و تولیدات را افزایش دهیم و هم‌چنین نظارت بر مواد غذایی و خوراکی باید ارتقا باید.

عین‌اللهی درباره طب سنتی و ایرانی، اظهار داشت: تببین و ترویج این مسئله با رویکرد عالمانه به استناد بند ۱۲ سیاست‌های کلی سلامت باید انجام بگیرد و استانداردسازی روش‌های درمانی طب سنتی انجام شود و وزارت بهداشت در ارائه خدمات و داروهای گیاهی نظارت داشته باشد. کشور ما از نظر کشور گیاهان دارویی غنی است و با هماکری وزارت کشاروزی می‌توانیم در این عرصه پیش برویم.

وی ادامه داد: ما طب سنتی را سال ۱۳۸۴ به وزارت بهداشت آوردیم تا این مسئله را علمی کنیم و یک کمیته هم ایجاد کردیم و کوشیدیم تا منابع را مستند کرده و از آن استفاده ببریم و دانشگاه‌های طب سنتی را ایجاد کردیم و من به طب سنتی تبیین شده و مستند اعتقاد کامل دارم.

گزینه پیشنهادی تصدی وزارت بهداشت هم‌چنین اظهار داشت: از مجلس شورای اسلامی برای توجه به موضوع سیاست‌های جمعیت تشکر می‌کنم و وزارت بهداشت نیز وظایف خود را در این زمینه انجام خواهد داد؛ ما خدمات مراکز درمان ناباروری را رایگان خواهیم کرد تا به مسئله رشد جمعیت کمک کنیم.

عین‌اللهی بیان کرد: بومی گزینی باعث رفع محرومیت می شود و طبق قانون مجلس قصد داریم از افراد متخصص در مناطق محروم استفاده کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که افراد ضمن تحصیل در شهر خود در همان منطقه مشغول به کار شوند لذا عدالت آموزشی را مد نظر خواهیم داشت که منجر به گسترش آموزش در کل کشور می‌شود و زیرساخت‌های آن را نیز توسعه می‌دهیم.

وی افزود: بنده کار غیرقانونی در زمان مسئولیت خود انجام نداده‌ام و موضوعی که درباره فرزندم در سال ۱۳۹۵ مطرح شد مربوط به زمانی است که بنده هیچ مسئولیتی نداشته‌ام.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.