زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران محور تعامل با کشورهای همسایه است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در توسعه صادرات و ارتقای دیپلماسی علم و فناوری، تاکید کرد: زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران محور تعامل با کشورهای همسایه است. به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه یکی از اولویت‌های جدی در

کد خبر : 34790
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آذر 1400 - 21:43


معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در توسعه صادرات و ارتقای دیپلماسی علم و فناوری، تاکید کرد: زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران محور تعامل با کشورهای همسایه است.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه یکی از اولویت‌های جدی در تعامل با همسایگان را صادرات محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دانست و ادامه داد: سازوکار صادرات این نوع محصولات با سایر محصولات صادراتی تفاوت دارد و از پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است که بر همین اساس، ساختارها، حمایت‌ها و برنامه‌های صادراتی را برای عرضه و بازارسازی بین‌المللی محصولات و خدمات ایران‌ساخت تعریف کردیم.

وی با تأکید بر این که شناخت ادبیات و فرهنگ صادرات محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران‌ساخت، نیازمند آموزش و راهبری است، افزود: بر همین اساس، کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری با هدف توسعه بازار صادراتی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان با ارائه آموزش‌ها، حمایت‌های مالی، بازارسازی، حمایت از ثبت پتنت و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در رویدادها و نمایشگاه‌های بین‌المللی، افزایش توانمندی صادراتی شرکت‌ها را دنبال می‌کند.

ستاری ادامه داد: خوشبختانه با زیرساخت‌های ایجاد شده، شرکت‌های دانش‌بنیان به مرور در حال ورود به بازارهای بین‌المللی و عرصه صادرات هستند. پیش‌بینی می‌شود که صادرات محصولات دانش‌بنیان به غیر از حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دیجیتال، به بیش از ۷۰۰ میلیون دلار برسد؛ این در حالی است که شرکت‌های خلاق حوزه دیجیتال، از جمله نرم‌افزارها، اپلیکشین، بازی و انیمیشن اکنون میلیون‌ها دلار ارزش افزوده خلق کرده‌اند که میزانی قابل توجه است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از ایجاد خانه‌های نوآوری و فناوری ایران در سایر کشورها به عنوان پایگاهی برای معرفی و بازارسازی محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران‌ساخت گفت و ادامه داد: خانه‌های فناوری‌ و نوآوری مهملی برای معرفی محصولات ایران‌ساخت، ایجاد بازار صادراتی و تحریک تقاضا هستند، ضمن آن‌که با رویدادهایی مانند استارت آپ‌کمپ و برنامه‌های حمایتی تیم‌سازی، ترغیب، تشویق و فرهنگ‌سازی را نسبت به محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران‌ساخت دنبال می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که شناخت کشورهای همسایه از ایران می‌باید نوآورانه و فناورانه باشد، ادامه داد: ایران با توانمندی‌های فناورانه خارق‌العاده‌ای که دارد، باید به عنوان کشوری فناور و نوآور در نگاه کشورهای همسایه و سایر کشورها شناخته شود؛ این خانه‌های نوآوری و فناوری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود تا تصویر فناورانه و نوآورانه ایران را به جوامع سایر کشورها معرفی کند.

ستاری از راه‌اندازی خانه‌های فناوری و نوآوری از جمله در سوریه، عراق، ارمنستان و سایر کشورها گفت و افزود: بیان کرد: علاوه بر این خانه‌ها، کارگزاران بین‌المللی در حوزه تبادل فناوری در سراسر کشورها فعال هستند و توانمندی فناورانه ایران را به بازارهای بین‌المللی می‌رسانند.

جذب و ماندگارسازی نخبگان ایرانی و غیر ایرانی

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که در حوزه مهاجرت و جذب نخبگان غیر ایرانی برنامه‌ریزی‌های راهبردی صورت گرفته است، افزود: امکانات بسیار خوبی برای بازگشت نخبگان فراهم شده است و در قالب این برنامه که توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می‌شود، بیش از ۲۳۰۰ نفر از نخبگان به کشور بازگشته‌ اند و عمدتاً در کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به نقش آفرینی این افراد در برترین شرکت‌های فعال کشور در حوزه تجهیزات پیشرفته و خدمات، گفت: افراد زیادی به دست همین افراد جذب و به مرکزی برای جذب سایر نخبگان تبدیل شده‌اند.

زیست‌بوم نوآوری و تعامل فناورانه با منطقه

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به این که ایران یکی از برترین‌ زیست‌بوم‌های فناوری منطقه را دارد که می‌تواند زمینه خوبی برای توسعه صادرات باشد، ادامه داد: برای این که ظرفیت علمی و فناوری کشور به عمل برسد، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده ایم. در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای سرمایه و بورس نیز حضور دارند و نقش قابل توجهی را در توسعه اقتصاد کشور ایفا می‌کنند.

ستاری با بیان این‌که در زیست بوم جدید که مبتنی بر فناوری و نوآوری است، دانشگاه‌ها محلی برای زایش نوآوری و کسب‌وکارهای خلاق هستند، ادامه داد: در این فرهنگ جدید، دانشگاه‌ها زمینه ساز توسعه فناوری ها می شوند. به طور مثال ناحیه نوآوری شریف با بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و تعداد قابل توجهی استارت آپ، نمونه ای موفق از این زیست‌بوم است که حداقل ۴۵۰ شرکت از این میان، ظرفیت صادراتی دارد.

وی افزود: این شرکت‌ها اکنون سهمی ۳تا۴ درصدی را در تولید ناخالص ملی کشور ایفا می‌کنند و ضمن ایجاد بیش‌ از ۷۰۰هزار شغل مستقیم، زمینه‌ساز ایجاد هزاران شغل به صورت غیر مستیم، رفع نیازهای راهبردی کشور و خلق ارزش افزوده شده‌اند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در این نشست که با حضور بیش از ۲۰ تن از روسای نمایندگی های ایران در کشور های همسایه برگزار شد، دیدگاه‌ها و راه‌کارهای افزایش ظرفیت محصولات و خدمات صادراتی در حوزه فناوری مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان در این حوزه با معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت‌وگو کردند. همچنین مقرر شد برای افزایش تعامل‌های فناورانه و دانش‌بنیان نشست‌های مشترک و در قالب کارگروه‌های تخصصی دنبال شود.

انتهای پیاممنبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.