داورزنی: فدراسیون همان اعتمادی که به کولاکوویچ و آلکنو کرد به مربیان ایرانی هم دارد/ معروف می‌تواند در المپیک بعدی شرکت کند

رئیس فدراسیون والیبال گفت: بهروز عطایی در مسابقات جوانان جهان سال ۲۰۱۹ که قهرمان شد، توانمندی خود را نشان داد و فدراسیون هم به ایشان اعتماد کامل دارد.

کد خبر : 12304
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 شهریور 1400 - 13:26
– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، محمدرضا داورزنی در حاشیه آخرین تمرین تیم ملی والیبال که صبح امروز (دوشنبه) در سالن فدراسیون برگزار شد، اظهار داشت: مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و با توجه به اینکه تیم ملی ایران نیز پوست اندازی کرده است، نگاه خاصی به این مسابقات داریم.

رئیس فدراسیون والیبال با بیان اینکه فدراسیون قبل از اینکه تیم ملی در بازی‌های المپیک توکیو حضور یابد، تصمیم به جوانگرایی تیم ایران در قهرمانی مردان آسیا گرفته بود، تصریح کرد: در این رقابت‌ها با ترکیب بازیکنان باتجربه و جوان‌تر شرکت می‌کنیم. از تیم المپیکی ایران پنج بازیکن بیشتر در تیم اعزامی به مسابقات حضور ندارند و هفت بازیکن نیز از نسل جوان‌تر هستند و امیدوارم به اهداف مدنظر نیز دست یابیم.

داورزنی ادامه داد: پیش بینی ما این است که این تیم با حضور قدرتمندانه در این مسابقات، التیام بخش دل مردم باشد و روحیه مردم را بازسازی کند. این رقابت‌ها اهمیت ویژه‌ای برای میزبان (ژاپن)، ایران و سایر قدرت‌های والیبال آسیا دارد.

وی ادامه داد: ایران از تیم المپیک خود هفت نفر حذف کرده است و تیم ژاپن هم دو یا سه بازیکن المپیکی خود در این مسابقات به همراه ندارد و با ۹ بازیکن المپیکی خود در این مسابقات شرکت می‌کند. خوشبختانه بازیکنان ایران با انگیزه بسیار خوبی تمرینات خود را دنبال کردند و تیم ملی هم با کادر کاملا ایرانی هم در مسابقات شرکت می‌کند.

داورزنی با بیان اینکه امیدوارم بتوانیم دل مردم را در این رویداد شاد کنیم، گفت: بعد از مسابقات هم رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان به میزبانی دو کشور ایتالیا و بلغارستان داریم. رقابت‌های قهرمانی آسیا ۱۹ سپتامبر تمام می‌شود و بلافاصله کادر فنی و بازیکنان تیم جوانان به ایتالیا اعزام خواهند شد.

رئیس فدراسیون والیبال درباره خداحافظی برخی بازیکنان از تیم ملی، گفت: حضور شایسته والیبال ایران در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۴ پاریس اساس برنامه ریزی فدراسیون است و حضور تیم ملی در هر رویدادی به نگاه المپیک خواهد بود. در سه سال تا المپیک به شایسته ترین بازیکنان و بازیکنانی که سرمایه گذاری برای آینده هستند، فرصت حضور در تیم ملی ایران و شرکت مسابقات پیش رو مانند قهرمانی مردان جهان، لیگ ملت‌ها و بازی های آسیایی داده خواهد شد.

وی تاکید کرد: هنوز فدراسیون درباره اینکه از چه ترکیبی در مسابقات سال‌های آینده (لیگ ملت‌ها و قهرمانی مردان آسیا) استفاده شود، به جمع بندی نرسیده اما قطعا سیاست فدراسیون والیبال پوست اندازی است تا جوانان فرصت کافی برای تجربه اندوزی داشته باشند.

رئیس فدراسیون والیبال در پاسخ به این پرسش که تجربه حضور آلکنو در تیم ملی والیبال ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در حال حاضر رده‌های سنی والیبال ایران با کادر کاملا ایرانی فعالیت می‌کنند. در سال‌های اخیر که تیم‌های پایه نتایج خوبی گرفتند با کادر فنی ایرانی بودند. به همین دلیل فدراسیون همان اعتمادی که به کولاکوویچ و آلکنو کرد به مربیان ایرانی هم دارد. بهروز عطایی در مسابقات جوانان جهان سال ۲۰۱۹ که قهرمان شد، توانمندی خود را نشان داد و فدراسیون هم به ایشان اعتماد کامل دارد، اما هنوز برای المپیک بعدی تصمیم گیری نکردیم و باید درباره این موضوع در نشست های کارگروه‌های فنی و مشورت با نخبگان که از مهرماه شروع می‌شود، پس از بررسی های لازم تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه در قهرمانی نوجوانان جهان تیم‌های آسیایی بدون شرکت در مسابقات قاره‌ای شرکت کردند، گفت: در این مسابقات ایران بر اساس رده‌بندی جهانی و میزبانی و دو کشور تایلند و هند هم بر اساس تصمیم فدراسیون جهانی شرکت کردند. تیم ایران هم فقط در مقابل قهرمان شکست خورد و عملکرد خوبی داشت.

داورزنی تصریح کرد: مربیان ایرانی همان آزادی عمل مربیان خارجی را خواهند داشت و هیچ محدودیتی قائل نیستیم.

وی با بیان اینکه کسب اعتبار یکی از دلایل پذیرش هدایت تیم ایران در المپیک از سوی آلکنو بود و صرف حضور یک مربی خارجی ملاک عمل فدراسیون نبود، گفت: آلکنو تمایل زیادی داشت که با تیم ایران نتایج خوبی کسب کند، تا اعتبار خودش هم زیر سئوال نرود. در مجموع عملکرد تیم ایران در المپیک درس عبرت خوبی برای همه شامل فدراسیون، کادر فنی، بازیکنان و عوامل اجرایی بود.

داورزنی ادامه داد: برای موفقیت والیبال عوامل متعددی، شامل فدراسیون، کادر فنی، بازیکنان، ساختار و پشتیبانی مناسب و برنامه ریزی مناسب تاثیر دارند. در مدت سه سال تا المپیک پاریس از این عبرت برای آماده سازی تیم ملی استفاده خواهیم کرد تا المپیک توکیو را جبران کنیم.

داورزنی در پاسخ به این سئوال که چرا کنفدراسیون والیبال آسیا در برنامه‌ریزی‌های خود قاطع نیست و به عنوان مثال مسابقات قهرمانی زنان آسیا را به تعویق انداخت، گفت: یکی از دلایل تعویق یا لغو مسابقات به کشورهای میزبان بر می‌گردد. فیلیپین میزبان قهرمانی بانوان آسیا بود و دولت این کشور به دلیل شرایط سخت کرونایی خواستار بازنگری در میزبانی این مسابقات شد.

وی گفت: ژاپن به عنوان میزبان المپیک و قهرمانی مردان آسیا شرایط لازم را فراهم کرد، ایران هم مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان را برگزار کرد که کار فوق العاده‌ای بود و به گفته مسئولان FIVB حتی میزبانی ایران، اعتماد به نفس به فدراسیون جهانی داد. ایران و ژاپن ثابت کردند که با رعایت دقیق پروتکل‌ها می توان مسابقات مهم را نیز برگزار کرد، اما فیلیپین این شرایط را نداشت. تایلند نیز شرایط مناسب را فراهم کرده است و در برخی مواقع مجبور شده مسابقات را خودش برگزار کند، اما به نظر می‌رسد که دیگر کشورهای آسیایی توانایی برگزاری مسابقات در شرایط سخت کرونایی را ندارند. به همین دلیل مسابقات لغو می شوند و برخی مسابقات به تعویق می‌افتند. هنوز هم برای مسابقات قهرمانی زنان آسیا تصمیم نهایی گرفته نشده است.

وی تصریح کرد: ایران نیز با برگزاری این رقابت‌ها در وسط لیگ‌های ملی موافق نیست. برگزاری لیگ‌های داخلی و مسابقات قاره‌ای نباید تداخل داشته باشد. به عنوان عضو هیات رئیسه کنفدراسیون والیبال آسیا اعلام می‌کنم که اروپا در برگزاری مسابقات راحت‌تر کار می‌کند. البته شاید شرایط واکسن و دیگر عوامل در این موضوع دخیل باشد. در سال آینده میزبان نوجوانان آسیا و در سال ۲۰۲۳ نیز میزبان رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا است.

رئیس فدراسیون والیبال درباره خداحافظی معروف، گفت: به هر ترتیب معروف یکی از چهرهای ماندگار والیبال ایران است و یکی از پاسورهای بسیار موفق ایران و جهان در ۱۰ سال اخیر بوده است. از چهره‌هایی است که فدراسیون جهانی نیز به معروف توجه بیشتر دارد. پست پاسور این شرایط را دارد که معروف حتی در المپیک بعدی شرکت کند. من حدود ۱۹ سال با معروف همراه بودم و این بازیکن خیلی دوست داشت با نتیجه خوبی در المپیک از تیم ملی خداحافظی کند.

وی با بیان اینکه تیم ملی محلی است که هر بازیکنی آماده امکان خدمت به کشورش را دارد، گفت: سعید معروف در ۱۵ سال اخیر برای تیم ملی زحمت زیادی کشیده است. یکی از عوامل موفقیت والیبال ایران نیز در ۱۵ سال اخیر معروف بوده است و چه بازیکن باشد و چه مربی، چهره اثرگذار در این رشته ورزشی است. این بازیکن از جمله نفراتی است که والیبال جهان نیز به او توجه دارد. هنوز هیچ تصمیمی رسمی بین فدراسیون و معروف گرفته نشده است و به رغم اینکه او تصمیم گرفته برای همیشه از والیبال ملی خداحافظی کند، اما این توانایی را در او می‌بینم که اگر به تیم ملی دعوت شود، درخواست را رد نکند.

خاتم اردکان و شهرداری قزوین از لیگ برتر والیبال حذف شدند

انتهای پیام/

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.