جزئیات گام دوم واریز وام روسیه برای نیروگاه سیریک/ ۷۳ میلیون یورو به پروژه تزریق می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از سفر رئیس‌جمهور به روسیه فرآیند تامین مالی پروژه‌هایی که پیشتر در قالب وام دولتی ۵ میلیارد یورویی تعریف شده بود، سرعت گرفت. در همین رابطه یکی از پروژه‌های مذکور، نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک بود که کلنگ آن پس از وقفه‌ای ۵ ساله در انتهای خرداد ماه

کد خبر : 52653
تاریخ انتشار : شنبه 9 بهمن 1400 - 12:49


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از سفر رئیس‌جمهور به روسیه فرآیند تامین مالی پروژه‌هایی که پیشتر در قالب وام دولتی ۵ میلیارد یورویی تعریف شده بود، سرعت گرفت.

در همین رابطه یکی از پروژه‌های مذکور، نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک بود که کلنگ آن پس از وقفه‌ای ۵ ساله در انتهای خرداد ماه سال ۱۴۰۰ به زمین خورد.

اعتبارات اسنادی (LC) پروژه نیروگاه سیریک در سال ۲۰۲۱ بازگشایی شد و بودجه سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۶.۲ میلیون یورو توسط دولت روسیه از طریق بانک روسی تا تاریخ ۲۴ آذرماه سال ۱۴۰۰ پرداخت شد. با توجه به اینکه عمده کار انجام شده تا تاریخ مذکور از جنس عملیات اجرایی است و مطابق قرارداد این بخش باید توسط پیمانکاران ایرانی انجام شود، از عدد ۶.۲ میلیون یورو پرداخت شده از سوی روسیه نزدیک به ۵.۵ میلیون یورو سهم پیمانکاران ایرانی بوده و ۷۰۰ هزار یورو نیز به پیمانکاران روسی پروژه پرداخت شده است.

*جزئیات تخصیص اعتبار به ساخت نیروگاه سیریک

در همین راستا پس از سفر رئیس‌جمهور به روسیه مقرر شد، بخش دیگری از اعتبارات اسنادی به مبلغ ۷۳ میلیون یورو برای پیشبرد روند ساخت در سال ۲۰۲۲ میلادی از سوی وزارت اقتصاد روسیه تاییدیه پرداخت گرفته و جذب پروژه شود. بدین ترتیب مبلغ تزریق شده به پروژه با احتساب ۶.۲ میلیون یورو پرداخت شده به ۷۹.۲ میلیون یورو خواهد رسید.

‌مبلغ کل قرارداد پروژه سیریک ۱.۴ میلیارد یورو بود که ۸۵ درصد آن از وام ۵ میلیارد یورویی دولت روسیه و ۱۵ درصد آن نیز از سوی ایران تامین می‌شود.

به گزارش فارس، بنابر اظهارات وزیر امور اقتصاد و دارایی، با فاصله بسیار کم از سفر به روسیه اولین بخش از خط اعتباری از سوی آن کشور به نیروگاه سیریک تخصیص داده شده است.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.