تشکیک در مورد تاثیر واکسن‌های کرونا ظلم به بشریت است

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: تاثیر واکسن‌های موجود در کاهش ابتلا به فرم شدید بیماری، بستری در بخش‌های عادی، مراقبت‌های ویژه و مرگ و میر ناشی از کرونا ثابت شده، بنابراین تشکیک در مورد تاثیرگذاری واکسن کرونا، ظلم به بشریت است. به گزارش ایسنا، دکتر مجید مختاری با بیان اینکه در مطالعات مختلف با

کد خبر : 123560
تاریخ انتشار : جمعه 14 مرداد 1401 - 18:28


عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: تاثیر واکسن‌های موجود در کاهش ابتلا به فرم شدید بیماری، بستری در بخش‌های عادی، مراقبت‌های ویژه و مرگ و میر ناشی از کرونا ثابت شده، بنابراین تشکیک در مورد تاثیرگذاری واکسن کرونا، ظلم به بشریت است.

به گزارش ایسنا، دکتر مجید مختاری با بیان اینکه در مطالعات مختلف با مطالعات بسیار پیچیده ریاضی نشان داده شده که اگر واکسن کرونا نبود، مرگ و میر بیماران کرونا بسیار زیاد بود، افزود: در یک مطالعه اخیرا مشخص شد که اگر جمعیت دنیا بر اساس توصیه های سازمان جهانی بهداشت در زمان غلبه واریانت دلتا، ۴۰ درصد واکسینه شده بودند، می توانست از مرگ و میر ۲۰ میلیون نفر جلوگیری کند. 

وی ادامه داد: اُمیکرون مرگ و میر بالایی نسبت به سویه دلتا ندارد اما ابتلا به اُمیکرون بسیار بیشتر و حتی ۵ تا ۶ برابر دلتا است که این قدرت سرایت اُمیکرون و هجوم بیماران در سراسر دنیا به مراکز درمانی، فشار زیادی را به سیستم درمانی کشورها وارد می کند. در حال حاضر مرگ و میرها نیز نه بخاطر رفتار ویروس بلکه بخاطر سایر بیماری ها و ابتلا به کووید۱۹ در افرادی که مستعد هستند و در بیمارستانها بستری می شوند و در این مراکز به کووید۱۹ مبتلا می شوند، مقداری افزایش یافته است. 

عضو کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: مطالعات اولیه در شروع پاندمی کرونا نشان داد که رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شستشوی دست ها، تهویه مناسب در اماکن مسقف و پرهیز از ترددهای غیرضروری می تواند تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا، بستری و مرگ و میر داشته باشد. 

بر اساس گزارش سایت وبدا، دکتر مختاری یادآور شد: متاسفانه گویا دنیا رعایت شیوه نامه های بهداشتی را فراموش کرده در حالیکه برگشتن به رعایت این شیوه نامه، می تواند در کنترل کرونا در هر موجی از بیماری، موثر باشد.

انتهای پیاممنبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.