تسریع در تکمیل خطوط انتقال آب بین بخش‌های تابعه رشت

ایسنا/گیلان فرماندار رشت گفت: با تکمیل و بهره‌برداری ‌کامل از خطوط انتقال، مشکل کیفیت پایین آب و عدم دسترسی به آب آشامیدنی مناسب در برخی مناطق شهرستان همچنین مشکل آبرسانی به بلوار گیلان و به تبع آن شهر پیربازار مرتفع خواهد شد. حمیدرضا امام‌پناهی در جلسه هم‌اندیشی که با حضور نمایندگان شهرستان رشت در مجلس

کد خبر : 110493
تاریخ انتشار : شنبه 11 تیر 1401 - 19:10


ایسنا/گیلان فرماندار رشت گفت: با تکمیل و بهره‌برداری ‌کامل از خطوط انتقال، مشکل کیفیت پایین آب و عدم دسترسی به آب آشامیدنی مناسب در برخی مناطق شهرستان همچنین مشکل آبرسانی به بلوار گیلان و به تبع آن شهر پیربازار مرتفع خواهد شد.

حمیدرضا امام‌پناهی در جلسه هم‌اندیشی که با حضور نمایندگان شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی و همچنین مدیرکل آبفای استان، با محوریت بررسی آخرین وضعیت آبرسانی به روستاها و مشکلات فاضلاب شهرستان برگزار شد، با تاکید بر ضرورت افزایش ضریب برخورداری روستاهای مرکز استان از نعمت آب آشامیدنی، اظهار کرد: با جانمایی و تملک زمین برای احداث ۲۵ مجتمع آبرسانی توسط قرارگاه امام حسن(ع)، مشکلات ۱۶۵ روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان که فاقد آب آشامیدنی سالم بوده و یا نیاز به بازسازی تاسیسات و شبکه دارند، مرتفع خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه هر یک از مجتمع‌های آبرسانی چندین روستا را تحت پوشش شبکه قرار خواهند داد، ضروری است تا با اولویت‌بندی مناطق درگیر با مشکل تامین آب شرب در حوزه بخشداری‌ها و نیز روستاهای نوار ساحلی، اقدامات لازم صورت پذیرد.

امام‌پناهی با تاکید بر تسریع در تکمیل خطوط انتقال آب بین بخش‌های تابعه و همچنین خطوط آبرسانی کمربندی شهر رشت، گفت: با تکمیل و بهره‌برداری ‌کامل از خطوط انتقال، مشکل کیفیت پایین آب و عدم دسترسی به آب آشامیدنی مناسب در برخی مناطق شهرستان همچنین مشکل آبرسانی به بلوار گیلان و به تبع آن شهر پیربازار مرتفع خواهد شد.

فرماندار شهرستان رشت بیان کرد: با مطالعه و انجام خط انتقال آب بخش غربی شهر رشت به طول تقریبی ۲۰ کیلومتر، مشکلات تامین آب شرب مورد نیاز دهستان‌های لاکان و پسیخان مرتفع خواهد گردید.

فرماندار رشت، فرونشست چاه‌ها، میزان بالای آهن و منگنز که موجب تخریب و انسداد تاسیسات شبکه انتقال می‌شوند، فرسودگی شبکه توزیع و عدم امکان بازسازی چاه‌های روستایی به دلیل تک منبع بودن را از عمده موانع در زمینه تامین، تصفیه، انتقال و توزیع آب شرب روستایی عنوان کرد.

وی بازسازی و بهره برداری از مخزن آب گلسرک و انتقال آب از چاه‌های فلمن امامزاده هاشم به این مخزن، تثبیت فشار دبی آب در دهستان و تثبیت کلر باقیمانده در شبکه را از جمله اقدامات انجام شده در راستای پایداری آب شرب دهستان سراوان برشمرد.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با ذکر این نکته که مشکل دفع فاضلاب، مختص به شهر رشت نبوده و سایر شهرهای تابعه نیز با این معضل دست به گریبان هستند، گفت‌: باید طرح مطالعاتی فاضلاب شهرهای لشت نشاء، کوچصفهان و سنگر با استفاده از اعتبارات شهرستانی در اولویت قرار گیرد تا زمینه استفاده از اعتبارات ملی برای طرح توسعه فاضلاب این شهرها فراهم گردد.

امام‌پناهی با اشاره به ضرورت ارتقای ظرفیت تصفیه خانه فخب متناسب با جمعیت و تکمیل تصفیه خانه مسکن مهر، تصریح کرد: برای دستیابی به شرایط قابل قبول باید از ورود فاضلاب‌های تصفیه نشده شهر و شهرک صنعتی، بیمارستان‌ها و فاضلاب شهری به رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود جلوگیری به عمل آورد.

محمدرضا احمدی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مشکلات دسترسی روستاییان به آب شرب با کیفیت و با تاکید بر آمادگی نمایندگان برای کمک در تسریع در پروژه‌های بهسازی شبکه و خطوط آبرسانی، اظهار کرد: اهمیت تامین آب شرب مناطق نباید موجب غفلت از تصفیه فاضلاب و ساماندهی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود شود، زیرا با نفوذ فاضلاب و آلودگی سفره‌های زیرزمینی، آب حاصل از چاه‌ها نیز حامل آلودگی خواهند بود.

سید علی آقازاده، دیگر نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضرورت استمرار جلسات کارشناسی با هدف شناسایی و دسته بندی مشکلات در حوزه آب آشامیدنی و ساماندهی فاضلاب، تصریح کرد: برای برون رفت از مشکلات آب و فاضلاب شهرستان رشت، نیازمند استفاده از ظرفیت‌های استانی و پیگیری و اخذ امکانات و اعتبارات ملی هستیم.

وی افزود: در اجرای طرح‌های آبرسانی و دفع اصولی فاضلاب، مناطق جمعیتی مانند نقاط حاشیه شهر رشت و سایر نقاط شهری تابعه، نیازمند نگاه ویژه می‌باشند تا علاوه‌بر نگهداری و بهسازی خطوط موجود آبرسانی و شبکه دفع فاضلاب، شاهد مطالعه، بازبینی و اجرای طرح‌های جدید با توجه به نیازها و نرخ رشد جمعیت باشیم.

جبار کوچکی‌نژاد، یکی دیگر از نمایندگان شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس نیز با تاکید بر لزوم چاره اندیشی عملی برای برطرف نمودن کمبودهای موجود در شهرستان در حوزه آب آشامیدنی و جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب، بیان کرد: برای کسب نتایج بهتر ضروری است تا تلاش‌ها برای تامین و جذب اعتبارات از منابع مختلف نظیر ماده ۵۶، تبصره‌های مختلف و اعتبارات سفر ریاست جمهوری سرعت بیشتری یابند.

وی افزایش اختصاص منابع مالی از محل اعتبارات استانی به پروژه‌های آب آشامیدنی و فاضلاب شهرستان را امری موثر در تسهیل امور برشمرد.

کوچکی‌نژاد با بیان اینکه هر یک از مجتمع‌های آبرسانی قرارگاه امام حسن(ع) چندین روستا را تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار خواهند داد، افزود: می‌توان با واگذاری زمین‌های مازاد آبفا در روستاهای تحت پوشش هر یک از مجتمع‌های آبرسانی، زمین مورد نیاز برای اجرای طرح را در اختیار قرارگاه امام حسن(ع) قرار داد.

انتهای پیاممنبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.