باباخانی: ارکان هیأت باید باهم گفت‌وگو کنند/ آبفروش: نهضتی برای تاریخ شفاهی هیأت‌ها ایجاد می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه شورای هماهنگی شبکه‌ هیأت‌های مذهبی کشور با حضور حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات، حجت‌الاسلام سیدحسین آقامیری، علی‌اکبر مداحی مدیر ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام، باقری نماینده هیأت‌های دانشجویی، محمدحسین طبرستانی، نوشاد نوشادی رئیس شورای هیأت کشور، عظیمی نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی

کد خبر : 34760
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آذر 1400 - 19:29


به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه شورای هماهنگی شبکه‌ هیأت‌های مذهبی کشور با حضور حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات، حجت‌الاسلام سیدحسین آقامیری، علی‌اکبر مداحی مدیر ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام، باقری نماینده هیأت‌های دانشجویی، محمدحسین طبرستانی، نوشاد نوشادی رئیس شورای هیأت کشور، عظیمی نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام خانجانی، حمید بهرامی مدیرعامل بنیاد دعبل و سید حسن میرامین محمدی با هدف ارائه گزارش از برنامه‌های انجام شده و پیشرو برگزار شد.

هم‌افزایی هیأت‌های در اربعین الگویی برای برنامه‌های آینده باشد

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام باباخانی صحبت کرد و ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های قبلی و پیشرو گفت: شورای هماهنگی شبکه‌ هیأت‌‌ها و تشکل‌های سراسر کشور در ۱۷ استان شکل گرفته و جلسات منظم آن با حضور دبیر برگزار می‌شود. نشستن این شبکه‌ها در کنار یکدیگر، بسیاری از مشکلات را برطرف کرده و هم‌افزایی ایجاد می‌کند. چیزی که در این جلسه باید بدان بپردازیم ناظر به ۳ موضوع کلی است؛ در گام اول باید تداخل‌ها و تعارض در برنامه‌ها را کمتر کنیم. در گام دوم باید هم‌افزایی داشته باشیم و در گام سوم که به عقیده بنده گام اصلی است، باید در فضای راهبردی به یکدیگر نزدیک شویم و این شبکه تبدیل به جایگاهی برای راهبردنویسی بشود.

وی ادامه داد: البته مشخص شدن راهبرد به این سادگی هم نیست و باید افق‌ها، بنیان‌‌های فکری و سیاست‌های کلان به یکدیگر نزدیک شود. برای مثال در موضوع اربعین بسیاری از صحبت‌هایی که اینجا داشتیم اعمال شد، خیلی از مداحانی که هیأت داشتند به سفر اربعین نرفتند و جلسات اربعین با توجه به حضور مردم در کشور به صورت پرشور برگزار شد. باید فرصت‌های گفت‌وگو را زیاد کنیم تا به راهبرد برسیم.

بیش از ۴۵۰۰ زیرشاخه فعالیتی برای هیأت‌ها احصا شده است

باباخانی بیان داشت: معاونت راهبردی ۴۵۰۰ حوزه را برای کار در هیأت‌ها احصا و دسته‌بندی کردند. برای مثال بخش جهادی هیأت‌های دانشجویی یک حوزه فعالیت است. نکته مهم اینجاست که از این تعداد، حدود ۶۰۰ حوزه را پوشش داده‌ایم. در حقیقت در برخی از موضوعات همه هیأت‌ها و تشکل‌ها کار می‌کنند و هم‌افزایی هم ندارند در حالی که در موضوعات دیگر هیچ کس کار نکرده و میدان آن خالی مانده است.

کنار هم نشستن طیف‌های مختلف برکات فراوانی دارد

علی‌اکبر مداحی مدیر ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به همایش برگزار شده در شهر مشهد گفت: در این همایش طیف‌های مختلفی در حوزه دعا و مناجات کنار هم جمع شدند؛ در حقیقت همه طیف‌ها را دعوت کردیم، حتی اگر با هم اختلاف‌نظرهایی داشتند.

تاریخ شفاهی هیأت‌های دانشجویی نیازمند همت جدی است

باقری نماینده هیأت‌های دانشجویی دیگر سخنران این جلسه بود. او گفت: تاریخ شفاهی هیأت‌های دانشجویی یکی از دغدغه‌های اصلی است. دغدغه بسیار زیادی داریم که تاریخچه هیأت دانشجویی که بعد از انقلاب شکل گرفت، ثبت و ماندگار شود.

عظیمی نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و نماینده هیأت‌های دانش‌آموزی انصارالمهدی در بخش دیگری از این جلسه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده گفت: همانطور که می‌دانید برنامه فاطمیه امسال با سالگرد شهادت حاج قاسم تطابق دارد و از این نظر برنامه‌های متنوعی را در نظر داریم. علاوه بر این، چیزی که در ۱-۲ ماه اخیر درگیرش بودیم، آموزش و تقویت هیأت‌های نسبتاً ضعیف و متوسط بود. دوستان ما به ۱۶ استان رفته و برای حدود ۴۰ هیأت، ۷ کارگاه را برای دانش‌آموزان دختر و پسر برگزار کردند.

رصد جریان ستایشگری در کشورهای همسایه پیگیری شود

سیدحسین آقامیری سخنران دیگر این مراسم بود. او گفت: بنده معتقدم که این جلسات نیاز به دو بازوی جدی دارد؛ بازوی اول، رصد است. لازم است که یک کانال ایجاد شده و تمام جریان‌های ستایشگری در کل دنیا رصد شده و در این کانال به اشتراک گذاشته شود تا همه دوستان نسبت به‌روزترین اتفاقاتی که در این حوزه در سراسر دنیا رخ می‌دهد آگاه باشند. بازوی دوم مسائل راهبردی است. نیاز به یک جلسه راهبردی برای حضور در این جلسه داریم. باید اولویت‌ها از قبل مشخص شده و در این جلسه فقط تصمیم‌گیری شود.

نیروی انسانی، قوه محرکه هیأت‌هاست

محمد حسن طبرستانی دبیر کارگروه جهادی شورای هماهنگی شبکه‌های هیأت و تشکل‌های دینی کشور در این جلسه بیان داشت: به نظرم یکی از اساسی‌ترین موضوعات در هیأت‌ها، توجه به بخش نیروی انسانی است. باید به هم و غم‌ها و اولویت‌های این افراد دقت بیشتری داشته باشیم. اکنون بسیاری از آنان درگیر مشکلات زندگی‌شان هستند، در عین اینکه خودشان را فدای هیأت‌ها کرده‌اند و برایش زحمت فراوان می‌کشند. فراموش نکنید کسی که برنامه‌های ما را عملیاتی می‌کند، نیروی انسانی است.

درخواست برای انتشار کتاب عکس و پوستر هیأت 

رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: دهمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت به پایان رسید. با این حال، یک مشکل اساسی در این سوگواره داریم. همانطور که می‌دانید در دهه‌های گذشته آن چیزی که در هیأت‌ها اتفاق افتاده در تاریخ ثبت نشده است و سندی از آنها در دست نداریم. برای مثال نمی‌دانیم که مجالس عزاداری هیأت‌ها در دهه ۱۳۸۰ چگونه برگزار شده است. مفتخریم که همزمان با ۱۰ سال برگزاری سوگواره عاشورایی عکس هیأت، اتفاقات و رخدادهای ۱۰ سال اخیر را ثبت و ضبط کنیم و در قالب یک کتاب عکس آنها را به عنوان سند نگهداری کنیم. مشکل اساسی که اشاره کردم این است که علیرغم تمام محدودیت‌ها توانسته‌ایم ۶ جلد از ۱۰ جلد کتاب موجود را به چاپ برسانیم اما برای انتشار ۴ جلد باقیمانده نیاز به کمک مالی داریم.

وی ضمن اعلام تقویمی از همایش‌های برگزار شده و برنامه‌های پیشرو گفت: همایش «دسته برتر» را پیشرو داریم و همایش رسالات ۳ را پشت سر گذاشتیم. هم‌چنین همایش «الی الحبیب» را با عنوان هفتمین نشست ستایشگران جوان اهل بیت در شمال برگزار کردیم. هفته گذشته چهاردهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور را در کرمان برگزار کردیم که اتفاق کم‌نظیری بود. بعد از ۱۰ سال که همایش‌ها در قم برگزار می‌شد، برایمان جای تعجب داشت که این همه جمعیت به کرمان بیایند. انتهای این هفته همایش تمام هیأت‌های خراسان رضوی را خواهیم داشت و دوم دی‌ماه چهارمین همایش بانوان فعال در عرصه هیأت در تهران یا قم برگزار می‌شود. علاوه بر این، فصل چهارم برنامه تلویزیونی «روایت هیأت» به زودی به صورت هفتگی روی آنتن تلویزیون می‌رود. این برنامه بلندگویی برای کل جامعه هیأت‌ها در کشور است. علاوه بر این، مستند بسیار خوبی در ۴ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای از تاریخ شفاهی درباره حاج علی خورشیدی تهیه شده است. ما می‌خواهیم که برای تاریخ شفاهی هیأت، نهضت ایجاد کنیم.

برنامه فاطمیه هیأت‌ها حول محور «مقام و منزلت مادر» برنامه‌ریزی می‌شود

باباخانی در بخش دوم صحبت‌های خود گفت: در حوزه رویدادها، طبیعتاً هر کدام از هیأت‌ها کار خود را انجام می‌دهند که البته ضرورت هم دارد. با این حال پیشنهادی وجود داشت که در رویدادهای مهم، نگاه ملی داشته باشیم و به ۲-۳ مجموعه ماموریت‌های اساسی بدهیم. برای مثال در موضوع ماه رمضان، اهدافی را محور قرار داده و مثلاً هیأت رزمندگان، مسئولیت آن را برعهده بگیرد. هم‌چنین برای اربعین می‌توان از هم‌اکنون برنامه‌ریزی کرد. در سال، ۶-۷ برنامه این‌چنینی داریم. در حوزه رویدادها باید به یک مدل برسیم و برای هر یک از گروه‌های حاضر در این جلسه نقش‌هایی را تعریف کنیم.

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات درباره برنامه‌های فاطمیه گفت: درباره فاطمیه پیشنهادی که وجود داشت این بود که روی موضوع «مقام و منزلت مادر» کار ویژه‌ای داشته باشیم. شعاری طراحی شده است که در قالب فراخوان به مردم ارائه می‌شود.

وی درباره همایش «هوای نو» توضیحاتی را ارائه کرد: باید همه توان هیأت‌ها اعم از توان رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی برای برگزاری هرچه بهتر این همایش تقویت شود. ۳ روز دیگر برای فراخوان فرصت داریم و تاکنون بیش از ۱۵۰۰ هیأت ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین برای مکان اختتامیه همایش نیز بیش از ۲۰ مکان لیست شده است. البته باید دقت داشت که این رویداد ملی است و باید مکانی مناسب برای آن انتخاب شود که ان‌شاءالله اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.