افزایش ۲۰ برابری توانمندی وزارت دفاع با همکاری شرکت های دانش بنیان و نخبگان دانشگاهی

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: نظام نامه نوآوری دفاعی در وزارت دفاع تدوین و تبدیل به شبکه باز نوآوری شده است تا بتوانیم با شرکت ها و مراکز علمی همکاری کنیم. به گزارش معاونت فرهنگی و روابط عمومی وزارت دفاع ؛ سردار مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع ظهر امروز(یکشنبه) در آئین اختتامیه

کد خبر : 34724
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آذر 1400 - 18:36


جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: نظام نامه نوآوری دفاعی در وزارت دفاع تدوین و تبدیل به شبکه باز نوآوری شده است تا بتوانیم با شرکت ها و مراکز علمی همکاری کنیم.

به گزارش معاونت فرهنگی و روابط عمومی وزارت دفاع ؛ سردار مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع ظهر امروز(یکشنبه) در آئین اختتامیه همایش هماورد ملی توسعه در فناوری صنعت هوایی که در شرکت پنها برگزار شد، گفت: برگزاری این جشنواره‌ها بسیار ارزشمند است و می‌تواند با هم افزایی میان دانشگاه و مراکز صنعتی و دفاعی به جهش حرکت پژوهش در کشور بیانجامد.

وی افزود: صنعت هوایی و هوافضا از صنایع های تک ، بسیار پیشرفته و بالادستی است که همه نگاه‌ها در سطح جهان به این صنعت و تحولات آن معطوف شده است.

جانشین وزیر دفاع تاکید کرد: ناتو ۸ فناوری را به عنوان فناوری برترساز در ۲۰ سال آینده مطرح کرده است و تلاش دارد در این فناوری‌ها به پیشرفت‌های چشمگیر دست یابد تا در ابتدا غافلگیر نشود و در مرحله بعد بتواند دیگران را غافلگیر کند برهمین اساس سرمایه گذاری‌ها روی این فناوری ها را اولویت خود قرار داده است.

سردار فرحی با اشاره به ظرفیت عظیم کشور در حوزه علمی گفت: ما باید با استفاده از ظرفیت عظیم دانشگاهی  و با بهره‌مندی از صنایع دفاعی، عقب‌ماندگی در حوزه عمود پروازها را جبران و همچنین بتوانیم قدم های موثری را برای همگامی با جهان برداریم تا در آیندهای نزدیک ایران بتواند حرفهای بسیاری در این عرصه برای گفتن داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح برای استفاده از ظرفیت‌های عظیم دانشگاه برای پیش روی در عرصه های مختلف علمی و تأمین نیازهای کشور گفت: در ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع سیاست های بالادستی و نقشه علمی برای استفاده از ظرفیت‌های عظیم علمی کشور تدوین و در وزارت دفاع شبکه دانا و توانا تشکیل شد.

جانشین وزیر دفاع اظهار داشت: خوشبختانه با گذشت چندین سال از تشکیل شبکه علمی دانا و توانا در وزارت دفاع امروز ما با ۶ هزار شرکت دانش بنیان ارتباط و همکاری داریم که این همکاری، ظرفیت و توان وزارت دفاع را به بیش از ۲۰ برابر افزایش داده و همه این شرکت های دانش بنیان در کنار دانشگاه‌ها ، مراکز علمی و نخبگان در سراسر کشور در جهت توسعه فناوری نظامی با وزارت دفاع و صنایع دفاع همکاری و همراهی دارند.

سردار فرحی با اشاره به همکاری نزدیک میان صنایع دفاعی کشور و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: با اقدامات صورت گرفته برای ارتباط نزدیک صنایع دفاع و دانشگاه‌ها در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  درهای وزارت دفاع را برای ورود صنعتگران و نخبگان باز کرده‌ایم و بر همین اساس نظام نامه نوآوری دفاعی در وزارت دفاع تدوین و تبدیل به شبکه بازِ نوآوری شده است تا بتوانیم با شرکت ها و مراکز علمی همکاری کنیم و از این طریق با همراهی و همگامی مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی بتوانیم نیازهای حوزه صنعت دفاعی را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: حجم بالای تحقیقات علمی و پژوهشی در دانشگاه‌های کشورمان یک ظرفیت عظیم دانشگاهی و تحقیقاتی را در کشور به وجود آورده است و به صورت میانگین روزانه حدود هزار پایان نامه در مقطع ارشد و دکترا در دانشگاه های کشور ارائه می‌شود که اگر این پایان‌نامه‌ها هدفمند و اثربخش شود می‌تواند مشکلات بسیاری از کشور را برطرف کند.

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه مدل بسیار خوبی برای استفاده از ظرفیت علمی و نخبگانی کشور در ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع تدوین شده است، گفت: با برنامه هایی که در ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع تدوین شده است ما توانسته ایم ارتباط قوی با مراکز علمی و دانشگاهی کشور ایجاد کنیم تا این مراکز و دانشجویان بتوانند در قالب پروژه‌ها و پایان نامه‌ها و با همکاری صنایع دفاع بتوانند گره‌گشایی از مسائل کشور داشته باشند.

انتهای پیام منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.