آذری: آقایانی که پنجره فولاد را بستند، الان باید پاسخگو باشند/خطری استقلال را تهدید نمی‌کند/ همکاری دوباره با نکونام؟ چرا که نه؟!

مدیرعامل پیشین باشگاه فولاد خوزستان درباره فصل گذشته فوتبال ایران و مباحثی دیگر چون آخرین وضعیت پرونده محمد بلبلی در CAS توضیحاتی ارائه کرد.

کد خبر : 11131
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 مرداد 1400 - 12:26
– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در پایان فصل ۱۴۰۰-۱۳۹۹ فوتبال ایران، سعید آذری مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان بعد از دو سال حضور در اهواز از این باشگاه جدا شد. آذری در این مدت یک قهرمانی جام حذفی، یک مقام سومی لیگ برتر و دو بار کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را با این تیم تجربه کرده است. بر همین اساس گفت‌وگویی با او ترتیب داده‌ایم که در زیر می‌خوانید: 

با قهرمانی جام حذفی انتظارات از فولاد برآورده شد
تسنیم: فصل سختی را گذراندید ولی پایان شیرینی داشت، درباره این فصل حرف بزنید. 

فصلی که پشت سر گذاشتیم یکی از معدود فصل‌هایی بود که برای من به سختی گذشت. فکر می‌کنم کار کردن در استان خوزستان به‌عنوان یک مدیر ورزشی سخت‌تر از دیگر استان‌هاست، با توجه به اینکه مردم شریف خوزستان فوتبال را به خوبی می‌فهمند و به بازی هجومی علاقه دارند. مخصوصاً اینکه در هفت هشت سال گذشته تیم فقط در فصل پیش با کسب عنوان سومی و سهمیه لیگ قهرمانان آسیا، موفقیتی به دست آورده بود، انتظار این بود تیم امسال در شرایط بهتری قرار بگیرد. این انتظار فشار بیشتری را روی تیم گذاشت و بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالاتی یکی از دلایلی بود که سختی کار را بیشتر کرد، اما فکر می‌کنم با قهرمانی جام حذفی انتظارات برآورده شده است. 

بداخلاقی هفته‌های پایانی اذیت‌مان کرد
تسنیم: علاوه بر این فولاد در فصل پیش درگیر حواشی بیرونی زیادی هم بود.

واقعاً سال سختی را پشت سر گذاشتیم. هم جواد نکونام به‌عنوان سرمربی تیم و هم ما اذیت شدیم. حواشی در خوزستان هم زیاد است و فشار گروه‌های مختلف که خودشان دوست دارند در فولاد کار کنند زیاد است. بداخلاقی‌ هفته‌های پایانی هم مقداری ما را اذیت کرد، ولی ما ایستادگی کردیم و قهرمان شدیم و جام را به مردم خوزستان تقدیم کردیم. 

گرشاسبی مدیر لایقی است و برای او آرزوی موفقیت می‌کنم
تسنیم: شما از نحوه جدایی از فولاد دلخوری داشتید، موضوع چه بود؟ 

دلخوری آنچنانی نداشتم، ولی به هرحال خواسته کوچکی که از مسئولان فولاد داشتم این بود که با توجه به بیماری همسرم اجازه بدهند که روز یکشنبه به آنها ملحق شوم که متأسفانه ظاهراً وقت زیادی نداشتند و دوست داشتند زودتر مراسم معارفه مدیرعامل جدید را برگزار کنند. خرده‌ای هم به آنها نمی‌گیرم، چون من به هیئت مدیره فولاد اعلام کرده بودم که با پایان قراردادم می‌خواهم کنار خانواده‌ام باشم. دوست داشتم در مراسم پایانی حضور داشته باشم، ولی قسمت نبود. برای آقای گرشاسبی پیشکسوت خوب‌مان در فولاد آرزوی موفقیت می‌کنم. ایشان مدیر لایقی است و سال‌ها در سطح بالای ورزش استان خوزستان کار کرده است. ایشان در پرسپولیس هم منشا خیر بوده است و امیدوارم در فولاد نیز موفق باشد.

خنثی کردن شیطنت‌ها انرژی زیادی از ما گرفت
تسنیم: بزرگترین بحران شما در زمان مدیریت در اهواز چه بود؟ 

با چالش‌های زیادی روبه‌رو شدم که مقداری حل کردن‌شان سخت بود، ولی افرادی که منافع آنها در فولاد به خطر افتاده بود بعضاً شیطنت‌های می‌کردند که خنثی کردن این شیطنت‌ها انرژی زیادی از ما می‌گرفت. این باعث می‌شد تمرکزمان گاهاً کمتر شود، ولی خدا را شکر بحران آنچنانی نداشتیم. بحران اتفاقی است که توأم با تغییرات باشد، ولی دیدید که تا روز آخر هیچ تغییری در مجموعه نداشتیم. 

نگران تکرار تجربه‌ ذوب‌آهن در فولاد بودم
تسنیم: برخلاف باشگاه، مدیریت شرکت فولاد در این مدت چندین بار تغییر کرد، این موضوع تأثیری روی کار شما داشت؟ 

بعد از رفتن مهندس علی محمدی شدیداً نگران شدم، چون تجربه بدی در ذوب‌آهن در زمان رفتن آقای مهندس ایمان و آقایان سعد محمدی و مهندس صادقی داشتم، مخصوصاً بعد از رفتن مهندس احمد صادقی در باشگاه ذوب‌آهن بسیار اذیت شدم. تغییر پیاپی مدیران شرکت فولاد خوزستان فضای‌های متفاوتی را برای اعضای تیم به وجود می‌آورد که ممکن بود کمک‌های کارخانه با چالش روبه‌رو شود، ولی خوشبختانه اینگونه نشد و هم آقای قلعه‌نویی و هم آقای ابراهیمی بعد از آقای محمدی از من و تیم حمایت کردند. از همه این عزیزان تشکر می‌کنم و امیدوارم موفق باشند.

 همان که گفتم! فعلاً فقط استراحت می‌کنم
تسنیم: شما اعلام کردید به دلیل مشکلات شخصی با فولاد ادامه همکاری ندادید، الان می‌خواهید استراحت کنید یا در مجموعه‌ای جدید مثل ذوب‌آهن یا تیم‌های تهرانی مشغول می‌شوید؟

همیشه سعی کردم با هواداران فوتبال صداقت داشته باشم و همیشه همان کاری را انجام می‌دهم که گفته‌ام. در این ۱۷ سال زمان زیادی را صرف کارم کردم و فکر می‌کنم به خانواده‌ام ظلم کردم. در این دو سه ماه شدیداً به من نیاز دارند و طبق همان صحبتی که کردم فعلاً استراحت می‌کنم و به امورات زندگی‌ام می‌پردازم. امیدوارم اعضای خانواده‌ام من را ببخشند. آنها نقش زیادی در پیشرفت من داشته‌اند. دختر و همسرم برای دسترسی به موفقیت و پیشرفت کمک زیادی به من کردند. آنها الان به من نیاز دارند و ترجیح می‌دهم کنارشان باشم. 

امیدوارم مدیران بعدی فولاد حداقل یک بار آیین‌نامه نقل‌وانتقالاتی را بخوانند
تسنیم: یکی از اقدامات حقوقی شما در باشگاه فولاد پیگیری پرونده محمد بلبلی در دادگاه CAS و تلاش برای باز کردن پنجره نقل‌وانتقالاتی این تیم بود. این پرونده در نهایت به کجا رسید؟ 

شش هفت رو مانده به بازی فینال، باشگاه سپیدرود تازه یادش افتاد می‌تواند به‌عنوان خوانده به دادگاه دادخواست بدهد! آنها دادخواست را ارائه کردند، ولی هیچگونه وجهی را جهت دادرسی پرداخت نکرده بودند و من تعجب کردم که چگونه CAS بدون پرداخت هزینه دادخواست را پذیرفت! طبق صحبتی که با وکلای ایتالیایی، آقای چیواله و تتمانی و همچنین آقای دکتر میرحیدری و آقای عارف‌نیا داشتیم قاعدتاً باید در این دو سه روزه منتظر صادر شدن رأی اولیه این پرونده برای باز شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی باشیم. امیدوارم این اتفاق برای فولاد خوزستان رخ بدهد و پنجره تابستانی باز شود. امیدوارم از این به بعد مدیرانی که وارد فولاد می‌شوند، حتی آنهایی که تخصص در این زمینه ندارند، حداقل یکبار آیین‌نامه نقل‌وانتقالاتی را بخوانند تا مشکل‌ساز نشود. البته خوشبختانه در فولاد آقای گرشاسبی آمده است که در این رابطه تخصص دارد و ان‌شاءالله دیگر در این حوزه حداقل مشکلی برای فولاد به وجود نیاید. 

خطری استقلال را تهدید نمی‌کند، فدراسیون بین ما تفاوت قائل شد
تسنیم: موضع فدراسیون در قبال این پرونده چیست؟  

یکی از طرفین شکایت ما در دادگاه CAS فدراسیون فوتبال و مخصوصاً دو کمیته تعیین وضعیت و استیناف هستند و طرف دیگر نیز باشگاه سپیدرود. البته استقلال هم در قسمتی مطرح است. در این مورد که چگونه پیوستن بلبلی به این باشگاه مخاطره‌ای نداشت، ولی در ارتباط با فولاد این اتفاق رخ داده است. خطری استقلال را تهدید نمی‌کند، ولی فدراسیون فوتبال این تفاوت را قائل شده است، آنهم در پرونده‌ای که نباید اینقدر بزرگ می‌شد.

مصلحت‌اندیشی فدراسیون زیر پا گذاشتن قوانین CAS است
تسنیم: شنیده شده است فدراسیون قصد دارد با میانجیگری پنجره فولاد را باز کند، اما این سؤال پیش می‌آید که فدراسیون چرا در ابتدا این پنجره را بسته است که حالا بخواهد آن را باز کند؟ 

این موضوع را من هم شنیده‌ام. این خبر خیلی خوشحال‌کننده است برای هواداران فولاد که می‌تواند تیم‌شان یارگیری کند. هفته پیش خودم با آقای عزیزی خادم در فینال جام حذفی صحبت کردم. ایشان گفت باید اجازه بدهیم که رأی CAS صادر شود، چون اگر فدراسیون فوتبال بخواهد الان با کدخدامنشی و مصلحت‌اندیشی پنجره فولاد را به صورت موقت هم باز کند، این زیر پا گذاشتن قوانین CAS است و مشکلی به مشکل دیگر اضافه می‌شود. پرونده‌ای که در این دادگاه پیگیری شده است، اگر قرار باشد در آن تغییر پیش بیاید، عزیزان باید پاسخگو باشند که چرا اصلاً این پرونده را در ابتدا بسته‌اند، بنابراین اگر قبل از صدور رأی فدراسیون فوتبال بخواهد رأی قبلی‌اش را عوض کند باید در ارتباط با چرایی بستن پنجره پاسخگوی CAS باشد. CAS سؤال می‌کند اگر قرار است پنجره باز باشد، چرا آن را بستید؟!

آقایانی که پنجره فولاد را بستند، الان باید پاسخگو باشند
تسنیم: پس در این شرایط وضعیت برای فدراسیون می‌تواند خوب نباشد.

آقایانی که پنجره فولاد را پیش از لیگ قهرمانان بستند فکر می‌کنم هنوز در فدراسیون حضور دارند. پس باید در این مورد پاسخگو باشند. امیدوارم مشکل فولاد سریعاً حل شود، چون هواداران این تیم منتظر جذب بازیکنان خوب هستند.

همکاری دوباره با نکونام؟ چراکه نه؟!
تسنیم: ادامه همکاری زوج آذری و نکونام در باشگاهی دیگر صحت دارد؟

یکی از بهترین مربیانی که با آن کار کردم جواد نکونام است. جواد یک سبقه ملی فوق‌العاده‌ای دارد. در یکی دو سال گذشته هم اثبات کرد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. فکر می‌کنم بعد از ذوب‌آهن و سپاهان، فولاد سومین تیم شهرستانی است که می‌تواند دو سال پیاپی به لیگ قهرمانان راه پیدا کند. کار کردن با جواد افتخار است. چراکه نه؟! اگر ان‌شاءالله در آینده فرصتی باشد، قطعاً با او کار می‌کنم. کار کردن با جواد نکونام همیشه لذت‌بخش است. ما دو سال با هم همکاری کردیم. کار کردن با او سخت اما لذت‌بخش است. او دو سال روی تیمش واقعاً وقت گذاشت و با جدیت کارها را دنبال کرد. موفقیت اتفاقی نیست و یک کار گروهی فوق‌العاده را در فولاد با جواد نکونام انجام دادیم و حتماً اگر فرصتی بود در آینده دوباره همکاری‌مان را ادامه می‌دهیم. 

علی محمدی نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت‌های فولاد داشت
تسنیم: در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

دو سال گذشته با همه سختی‌هایش برای من سال‌های خوشحال‌کننده‌ای بود. در استانی که انواع و اقسام محرومیت‌ها در آن وجود دارد و اخیراً با چالش‌های خشکسالی و کم‌آبی هم دست و پنجه نرم می‌کند، فکر می‌کنم بهترین اتفاق برای‌شان قهرمانی تیم در جام حذفی بود. دست مردم خوزستان را می‌بوسم. در این استان به جز شرافت و غیرت چیزی ندیدم. آنها به من و خانوادم احترام گذاشتند. دو سال پیش وقتی می‌خواستم به فولاد بروم عده‌ای می‌گفتند به باشگاه دیگری که آن زمان بحثش بود بروم، ولی من فولاد را با مطالعه انتخاب کردم و خدا را شکر به من کمک شد و دوران خوبی را پشت سر گذاشتم. برای همین باید از مردم خوزستان تشکر کنم. باید تشکر ویژه‌ای هم از آقای مهندس علی محمدی مدیرعامل قبلی شرکت فولاد خوزستان داشته باشم. ایشان اگر محبت نمی‌کرد شاید من هرگز به فولاد نمی‌رفتم. ایشان نقش فوق‌العاده تعیین‌کننده‌ای در موفقیت‌های دو سال اخیر فولاد داشت. برای ایشان هر جا که هست، آرزوی موفقیت دارم. به همه کارگران و مدیران فولاد که نقشی در موفقیت‌های تیم داشتند هم خسته نباشید می‌گویم و از آنها و هواداران که تا آخرین روز همراه ما بودند تشکر می‌کنم. 

٢ خبر از فولاد؛ قول عزیزی خادم برای همکاری در بازشدن پنجره نقل و انتقالاتی/ نکونام یکی دو روز وقت خواست
فولاد در لیگ بیستم؛ اثبات نظریه ثبات

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.