• امروز : پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰
0

  • کد خبر : 2915
  • 31 می 2021 - 21:09

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت،  ارسلان زارع، در بیست و هشتمین آیین پویش ره‌سلامت با تقدیر از زحمات کادر بهداشت و درمان در بحران کرونا، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با جد و جهدی که داشته با عنایت مسوولان و همکاری مردم توانسته در طول دوران بحران کرونا به شایستگی به مردم خدمت […]

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت،  ارسلان زارع، در بیست و هشتمین آیین پویش ره‌سلامت با تقدیر از زحمات کادر بهداشت و درمان در بحران کرونا، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با جد و جهدی که داشته با عنایت مسوولان و همکاری مردم توانسته در طول دوران بحران کرونا به شایستگی به مردم خدمت کنند.

وی با ابراز رضایتمندی از پیگیری‌ها و تلاش‌های مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دو سال اخیر، افزود: علیرغم مدیریت و مبارزه با بیماری کرونا در جهت تامین زیرساختهای بهداشت و درمان نیز سرآمد در کشور هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین با ابراز خرسندی از بهره‌برداری تحول آفرین پروژه های حوزه بهداشت و درمان در گیلان، گفت:  بهره‌برداری از ۳۱ پروژه حوزه سلامت در طی دو دهه اخیر در گیلان بی‌سابقه بوده است.

زارع با اذعان به اینکه گیلان در حوزه منابع انسانی و اقتصادی همواره در کشور پیشتاز بوده، بیان کرد: اگرچه مساحت استان کمتر از یک‌درصد کل کشور است اما سه درصد کل تولیدات را دارد.

 وی با اشاره به ظرفیت‌های گیلان در حوزه سلامت و پزشکی تصریح کرد: تامین نیروی انسانی تخصصی اعم از مدیریت در سطوح عالی از دیگر ظرفیت های گیلان است و باید نیست که در آینده نزدیک گیلان به همه لحاظ در کشور به عنوان قطب شناخته خواهد شد.

استاندار گیلان با اشاره به برنامه های مدون دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جهت تداوم استقرار و توسعه زیرساختهای بهداشتی، درمانی و آموزشی در استان، گفت: با عنایات و حمایت های وزرات بهداشت امیدواریم زمینه توسعه زیرساختهای بهداشت و درمان با توجه به جمعیت بالای دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری و جمعیت مسافر دو برابری در برخی ایام، فراهم شود.

غربالگری۶۷۷ خانوار در طرح شهید سلیمانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی  نیز در این مراسم با اشاره به افتتاح ۳۲ پروژه عام‌المنفعه حوزه سلامت گیلان، اظهار کرد: برای این پروژه‌ها اعتباری بالغ‌بر ۴۸۹ میلیارد تومان هزینه شده است.

ارسلان سالاری با ابراز خرسندی از تحول بزرگ در بخش‌های مختلف درمانی به‌ویژه در ایام کرونا، در گیلان افزود: جذب هزاران نیرو، واکسیناسیون کرونا، افزایش حقوق و مزایای کادر درمان ازجمله این تحولات است.

وی  با بیان اینکه نزدیک به ۴۰۰ پزشک و چهار هزار پرستار در ۲۹ بیمارستان استان جهت خدمت‌رسانی در کرونا حضورداشته است، بیان کرد: بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از کادر درمان استان به بیماری کرونا ابتلا و بیش از ۳۷۰ تن از همکاران نیز براثر این بیماری بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اجرای بسیار موفق واکسیناسیون کرونا در گیلان، افزود: با ۴۳ ایستگاه ثابت و سیار شامل ۱۹ سالن تجمیعی ۲۴ مرکز ثابت در مراکز جامع سلامت و ۳۶ تیم سیار خودرویی برای پوشش مناطق صعب‌العبور استان واکسیناسیون در حال انجام است.

سالاری با اذعان به اینکه در جهت حل مشکلات حوزه سلامت استان از تمامی ظرفیت‌های ملی به کار گرفته‌شده است، تصریح کرد: از همه ظرفیت‌ها و سازمان‌ها در جلسات متعدد ازجمله رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور و معاون رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت و درمان، نماینده ولی‌فقیه در گیلان و استاندار، سپاه و ارتش و نهادهای نظامی و انتظامی در جهت ارتقای سطح سلامت استان به کار گرفته‌شده است.

وی با اشاره به نخستین اقدام خود در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خاطرنشان کرد: پایگاه اورژانس هوایی کشور در گیلان در شهریورماه ۹۸ با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال راه‌اندازی شده که تاکنون ۴۰ سورت مأموریت داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین با اشاره به سفر وزیر بهداشت در سال ۹۸، گفت: در آن سفر اورژانس جدید بیمارستان رازی با اعتبار ۴۵ میلیارد ریال راه‌اندازی شد که ۲۵ تخت فعال به بخش درمان افزوده شد.

سالاری به افزوده شدن ۱۷ دستگاه آمبولانس پیشرفته به ناوگان اورژانس گیلان نیز اشاره کرد و افزود: این آمبولانس‌ها با ۶۸۰ میلیارد ریال اعتبار راه‌اندازی شده و اکنون افزایش تعداد پایگاه‌های اورژانس پیش بیمارستانی از ۶۲ پایگاه به ۶۸ پایگاه رسیده است.

وی با اعلام اقدامات صورت گرفته در دانشگاه علوم پزشکی در ایام بحران کرونا بیان کرد: با اهتمام وزارت بهداشت و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه بسیج ملی مبارزه با کرونا در روزهای نخست شیوع کرونا با ایجاد قرارگاه مشترک دانشگاه علوم پزشکی و سپاه قدس برای مهار این بیماری راه‌اندازی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به طرح کنترل اپیدمی کووید ۱۹ (سردار شهید حاج قاسم سلیمانی) در گیلان نیز، گفت: در این طرح ۶۷۷ هزار و ۶۴۹ خانوار غربالگری شدند.

سالاری به راه‌اندازی هفت‌دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان‌های گیلان خبر داد و افزود: هم‌اکنون دو دستگاه دیگر نیز در حال راه‌اندازی بوده و در مراکز ۱۷ شهریور، پور سینا، شفا و دکتر حشمت نیز به‌زودی CT اسکن راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت اکسیژن سازها در بحران کووید ۱۹، تصریح کرد: ۱۷ دستگاه اکسیژن ساز با اعتباری بالغ‌بر ۲۷ میلیارد تومان در استان راه‌اندازی شده و هم‌اکنون در حال استفاده هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان راه‌اندازی سه دستگاه رادیولوژی ثابت و ۶ دستگاه رادیولوژی پرتابل در بیمارستان‌های استان را اقدامی مؤثر دانست، و خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های مستمر و بنا بر نیاز شهرستان‌ها هم‌اکنون در بیمارستان شهید نورانی تالش، بیمارستان حشمت، بیمارستان امینی لنگرود، شهید انصاری رودسر، بیمارستان امام خمینی (ره) صومعه‌سرا و بیمارستان رازی این دستگاه‌ها راه‌اندازی شده است.

سالاری همچنین به راه‌اندازی ۱۰ دستگاه اتوکلاو بیمارستانی و پنج دستگاه اتوکلاو پلاسما، راه‌اندازی ۶۱۰ دستگاه تخت بستری و ۱۶ دستگاه تخت جراحی و همچنین ۷۸ دستگاه تخت ویژه ICU در بیمارستان‌های استان خبر داد.

وی با اشاره به تبدیل کردن تهدیدات به فرصت‌ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: آزمایشگاه تشخیصی سلولی مولکولی کرونا در درمانگاه بعثت با ظرفیت ۲۰۰ تست در روز در همان روزهای نخست شیوع کرونا با هزینه حدود ۲۵ میلیارد ریال و همچنین آزمایشگاه بیمارستان رازی جهت تسریع و تسهیل در فرایند آزمایش‌ها تجهیز و راه‌اندازی شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ابراز خرسندی از افتتاح و تجهیز آزمایشگاه مولکولی بهداشت در مرکز خدمات جامع سلامت رودبارتان رشت، گفت: برای این طرح بزرگ در گیلان ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار صرف شده و اکنون قادر است بالغ‌بر ۱۸۰۰ نمونه تست PCR را در شبانه‌روز انجام دهد.

سالاری با اشاره به توسعه زیرساخت‌های IT با تأمین ۵۷۹ دستگاه رایانه جهت استفاده در خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی جمعاً به ارزش بالغ‌بر ۶۱ میلیارد تومان، گفت: علاوه بر این شبکه پیشرفته در شبکه‌های بهداشت و مراکز درمانی به ۳ میلیارد تومان انجام‌شده است.

وی اصلاح زیرساخت‌های مرکز آموزشی درمانی رازی به‌عنوان سانتر تخصصی بیماران کرونا در استان را یکی از مهم‌ترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانست و بیان کرد: آماده‌سازی بخش‌ها، آماده‌سازی محل استقرار بیمارستان صحرایی با اعتبار ۲۲ میلیارد ریال، خرید و راه‌اندازی ژنراتور اورژانس بیمارستان با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال، خرید تجهیزات و راه‌اندازی لنژری با اعتبار ۱۱ میلیارد ریال، راه‌اندازی ۲۵ تخت ICU جدید بیمارستان، احداث ساختمان پیش‌ساخته آزمایشگاه بیمارستان رازی با اعتبار ۷۰ میلیارد ریال و تجهیز با اعتبار ۶۰ میلیاردی، تعمیر و بازسازی آزمایشگاه قدیم رازی با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال و همچنین ارتقاء سیستم اکسیژن‌رسانی مرکزی با نصب دو دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتر در دقیقه از مهم‌ترین اقدامات در بحران کرونا برای این مرکز آموزشی درمانی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از اضافه شدن ۳۰ تخت جدید ICU به تخت‌های ویژه بیمارستان رازی خبر داد و افزود: این تخت‌ها با هزینه بالغ‌بر هشت میلیارد تومان راه‌اندازی شده و افزودن ۱۳۸ تخت ICU در برنامه آینده دانشگاه برای این مرکز است.

سالاری به عملیات اجرایی مرکز اورژانس پشتیبان در سایت لاکان نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه ۲۰ میلیارد تومان هزینه داشته و در نوبت نخست با ۱۴۵ میلیارد تومان تجهیز شده است.

وی در ادامه به تجهیز بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی جایگزین تالش اشاره کرد و گفت: ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز این بیمارستان هزینه شده و اکنون به‌عنوان قطب غرب استان با پوشش شهرستان‌های اطراف نظیر آستارا، رضوانشهر، ماسال مشغول فعالیت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از تجهیز بیمارستان جایگزین لنگرود با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی خبر داد و افزود: این بیمارستان اکنون به‌عنوان قطب شرق استان به همراه بیمارستان لاهیجان با پوشش شهرستان‌های اطراف و همچنین شهرهایی از استان مجاور مازندران قابلیت ارائه خدمات را دارد.

سالاری با اشاره به توجه دانشگاه علوم پزشکی به توسعه زیرساخت‌ها در شهرستان‌ها نیز، گفت: تجهیز اورژانس بیمارستان شهید بهشتی انزلی به ۱۶ تخت با اعتبار ۳۰ میلیارد ریالی، توسعه بخش اورژانس بیمارستان امام حسن مجتبی با همکاری ارتش و بهسازی مرکز جامع سلامت شبانه‌روزی شهر ماکلوان ازجمله این اقدامات بوده قرار است این مرکز به دستگاه CT اسکن و MRI نیز تجهیز شود.

وی با اشاره به توسعه خدمات درمانی در گیلان، تصریح کرد: نخستین مرکز کاشت حلزون شنوایی قطب کاشت حلزون شمال کشور در گیلان در خردادماه سال پیش افتتاح‌شده و اکنون گیلان دهمین استان و چهاردهمین مرکز دست‌یافته به جراحی کاشت حلزون کشور است و تاکنون بالغ‌بر ۱۵ مورد کاشت حلزون انجام‌شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین بهره‌برداری از دستگاه رادیوتراپی شتاب‌دهنده با انرژی بالا در بیمارستان رازی را پس از گذشت ۱۰ سال طی سال پیش را از دیگر نقاط عطف توسعه در گیلان دانست.

 سالاری با اشاره به دستاوردهای حوزه دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تصریح کرد: پس از ۳۰ سال از دایر شدن دانشگاه علوم پزشکی در گیلان، خوابگاه دانشجویی به ارزش ۲۷۰ میلیارد ریال برای دانشجویان خریداری‌شده است.

وی همچنین جذب اعتبار جهت خرید خوابگاه دانشجویی پسران به ارزش ۲۲۰ میلیارد ریال و تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی و مجموعه ورزشی را از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بخش فرهنگی و دانشجویی دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جذب نیروی انسانی در حوزه‌های مختلف دانشگاه را از دیگر اقدامات انجام‌شده توصیف کرد و افزود: جذب ۷۶ نفر نیروی قراردادی، جذب ۱۸۴ پرستار فعال در بحران کرونا در قالب نیروی آوای سلامت، مجوز آزمون استخدامی پیمانی وزارت بهداشت برای بالغ‌بر ۵۳۰ نفر، جذب ۱۱۹ هیئت‌علمی طی سه فراخوان در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جذب بالغ‌بر ۱۴۰ پزشک متخصص فولتایم درمانی متعهد خدمت در استان و مجوز جذب بهورز از طریق آزمون بهورزی از مهم‌ترین این اقدامات در جهت افزایش نیروی انسانی در این دانشگاه بوده است.

سالاری با بیان اینکه با پذیرفتن مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان این مجموعه بزرگ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی داشت، گفت: اکنون مجموع بدهی‌های دانشگاه به ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از انتقال حقوق و مزایای ۸۵۰ نیروی طرحی دانشگاه به محل بند  و» با حمایت و عنایت سازمان برنامه‌وبودجه خبر داد و گفت: با این اقدام سالانه بالغ‌بر ۷۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در بودجه دانشگاه تحقق خواهد یافت.

سالاری از اخذ مجوز کمیسیون ماده ۲۳ برای احداث بیمارستان‌های جایگزین رازی و پور سینا از سازمان برنامه‌وبودجه نیز خبر داد.

وی به برنامه‌های آتی مدون دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز اشاره کرد و گفت: افتتاح ۲۲ پروژه عمرانی دانشگاه علوم پزشکی در تیر ۱۴۰۰ با اعتباری بالغ‌بر ۱۱۸ میلیارد تومان، افتتاح ۱۱ پروژه عمرانی دانشگاه علوم پزشکی در شهریور ۱۴۰۰ با اعتباری بالغ‌بر ۹۰ میلیارد تومان، افتتاح ۶ پروژه عمرانی دانشگاه علوم پزشکی در حوزه بهداشت در بهمن ۱۴۰۰ با اعتباری بالغ‌بر ۷۲ میلیارد تومان، افتتاح دو پروژه کلان عمرانی دانشگاه علوم پزشکی، اسفند ۱۴۰۰ با اعتباری بالغ‌بر ۱۲۶ میلیارد تومان و تلاش جهت انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبیاء جهت پیشبرد پروژه‌های بزرگ عمرانی دانشگاه را از برنامه‌های آتی این دانشگاه برشمرد.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷


لینک کوتاه : http://gilsou.ir/?p=2915

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.