• امروز : سه شنبه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۰
0

  • کد خبر : 2900
  • 30 می 2021 - 21:04

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سارا فلاحی نماینده مجلس و رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و سخنگوی فراکسیون زنان امروز با حضور در استان گیلان با مدیر و خبرنگاران خبرگزاری فارس استان دیدار و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. این بانوی سیاستمدار ایرانی در یازدهمین دوره انتخابات […]

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سارا فلاحی نماینده مجلس و رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و سخنگوی فراکسیون زنان امروز با حضور در استان گیلان با مدیر و خبرنگاران خبرگزاری فارس استان دیدار و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

این بانوی سیاستمدار ایرانی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ایلام، ایوان، متداول، چوار، چرداول، سیروان، ملکشاهی و مهران از استان ایلام انتخاب  و به مجلس راه یافت وی  مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام بوده و پژوهشگر علوم سیاسی است.

 

فارس: ارزیابی شما از مجلس یازدهم؟

فلاحی: سال اول مجلس یازدهم مصادف با ماه‌های آخر دولت دوازدهم و انتخابات دولت سیزدهم  شد و شرایط متفاوتی از سر می‌گذراند، بنابراین باید با این شرایط خاص بررسی شود. اگرچه بسترهای لازم  فراهم نبود تا مجلس یازدهم کارها را به نهایت مطلوب برساند اما تلاش این بود که در طراز انقلاب فعالیت شود، اگرچه ضعف‌هایی وجود داشته اما همه تلاش خود را برای رسیدن به وضعیت مطلوب انجام داده و خواهد داد.

البته انتقاداتی به ساختار مجلس وارد است که در ادوار مختلف نیز وجود داشته،  در مدت چهار سال نمایندگی، به‌واسطه همین ساختار و آیین‌نامه، مجلس با مشکلات مختلفی ازجمله  آمدن طرح‌های غیر کارشناسی، فاقد اولویت و فاقد خاصیت مواجه است البته  قانون این اجازه را به همه نمایندگان برای طرح نویسی داده و اتفاقاً تورم طرح بعث شده، طرح‌های فاقد اولویت وقت مجلس را گرفته و وظایف اصلی مجلس یعنی قانون‌گذاری و نظارت را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا معتقدم باید با ایجاد چارچوب خاص، بالانس و توازنی بین تقنین و نظارت صورت بگیرد.

فارس: از کارهای انجام‌شده در مجلس برایمان بگویید.

فلاحی: برنامه‌های مختلفی ازجمله قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران  که به‌صورت تخصصی در کمیسیون امنیت ملی مطرح  و به‌شخصه نیز دغدغه این موضوع را داشتم، مصوب شد، قانون بسیار خوبی بود زیرا ایران را از حالت انفعال به موضع اقتدار در مذاکرات برگرداند و تیم مذاکره‌کننده با دست‌پر به مذاکره رفت چراکه طرف مقابل  تصور داشت ایران در موضع انفعال بوده و واکنشی نشان نمی‌دهد اما این قانون وضعیت  ما را از حالت انفعال به وضعیت فعال تغییر داد.

در حوزه‌های اقتصادی نیز کارهای فراوانی در مجلس صورت گرفته البته ما باید مجلس را از این حالت خارج کنیم و  به سمت اولویت‌بندی هدایت کنیم چهار سال خیلی زمان زیادی نیست و اگر با همین روند پیش برویم  ممکن است  به خیلی از موضوعات اولویت‌دار مردم نرسیم.

فارس: اولویت امروز از نگاه شما؟

فلاحی: اقتصاد مهم‌ترین اولویت مردم است و اگر نظارت و کنترل‌ها در این دوره تأثیر می‌گذاشت قطعاً ره صدساله می‌توانست طی شود، معتقدم ساختار موجود در مجلس این فضا را برای طرح‌های اولویت‌دار فراهم نمی‌کند و نمایندگان  به وزیر تذکر می‌دهند، سؤال می‌کنند، استیضاح می‌کنند، اینها  خوب است اما باید کاری کنیم که این ابزار قدرت، تأثیرگذار باشند و اثرش را ببینیم. تذکر، استیضاح و سؤال ابزار مجلس است اما باید قاعده‌مند باشد و نمایندگان به‌عنوان کسانی که تریبون در اختیار دارند و باید در راس امور باشند باید به‌صورت قاعده‌مند از این ابزار استفاده کنند.

فارس: تحلیل شما از نظرات رهبری در دیدار مجازی با نمایندگان؟

فلاحی: فرمایشات رهبر معظم انقلاب همچون همیشه راه‌گشا و راهبردی بود اگرچه از نمایندگان تقدیر کردند اما تذکرات مهمی نیز به مجلس دادند، وقتی رهبری می‌فرمایند باید از کارهای هیجانی پرهیز کرد به این معنی است که کارهای هیجانی صورت گرفته و مجلس که مظهر عقلانیت است باید خود را از این فعالیت‌های هیجانی دور کند.

یکی از موضوعاتی که وقت مجلس را می‌گیرد فراکسیون سازی‌ها، تقدیر کردن‌ها و بیانیه‌هایی است که امضاهای مختلف و متعدد می‌خواهد که از حد متعارف خارج‌شده است و باید در حد متعارف انجام گیرد و هویت نماینده را محدود به امضا کردن‌های مختلف نکند، لذا رسانه ها ازجمله خبرگزاری فارس باید با مطالبه‌گری در جلوگیری از این فرآیند کمک کنند نماینده نباید تبدیل به ماشین امضا شود من معتقدم که نماینده باید مستقل عمل کند.

از دیگر موضوعاتی که در فرمایشات آقا مدنظر است صحبت ایشان از عقلانیت است و این نکته بسیار مهم است چراکه اساس انقلاب عقلانیت است نه هیجان!

فارس: مجلس  برای معیشت مردم چه اقداماتی کرد؟

فلاحی: کارهای زیادی در حوزه مختلف که به زندگی مردم مربوط است ازجمله در حوزه کشاورزی، جمعیت، مالیات و …صورت گرفته است اما  کاری که مشخصاً روی زندگی مردم و تولید نقش مستقیم داشته باشد فعلا انجام نگرفته است. به اعتقاد من، موضوعات را باید  اولویت‌بندی کرد. برای مثال اگر در یک سال روی دو کار مهم تمرکز می‌کردیم اثرش آشکار می‌شد و  مردم نیز فعالیت و نظارت نمایندگان برایشان ملموس بود.

امروز بورس یکی از دغدغه‌های بزرگ ماست بسیاری از مردم مال خود را در بورس باخته اند و الان باید چاره‌ای بیندیشیم تا لااقل مردم به  اصل  پول خود برسند باید با رفع مشکل بورس و با کنترل قیمت، انتظارات به حق مردم را به نتیجه برسانیم.

البته مجلس برای حل مشکل بورس جلسات زیادی تشکیل داده اما هنوز به‌طور کامل نتیجه نداده البته نیازمند همکاری نهادهای دیگر هم هست که متأسفانه اراده‌ای برای این کار نیست.

 در حوزه معیشت نیز معتقدم پشت این تورم‌ها و گرانی‌ها مافیاهایی وجود دارد که نفعشان در چنین وضعیتی است، رگ و ریشه‌هایشان نیز  در برخی نهادهای قدرت است و فشارهای اقتصادی بین‌الملل نیز منجر به سوء استفاده بیشتر از این شده است.

فارس: نظر شما درباره مقوله تولید با توجه به نام‌گذاری سال چیست؟

فلاحی: خیلی از کارخانه‌های تولیدی در حال تعطیلی هستند و برخی از مسؤولین به‌جای رفع موانع، بیشتر مانع تولید هستند، مجلس نیز بنا به وظیفه ذاتی باید بیشتر به این  موضوع بپردازد مجلس هویتی جمعی دارد و باید همتی جمعی داشته باشد، مجلس باید تلاش مضاعف انجام دهد.

هویت مجلس مشخص است وزیر باید به مجلس بیاید نه نماینده برود پیش وزیر! وقتی نماینده پشت در یک وزیر  می‌رود هویت مجلس را زیر سؤال می‌برد و این با آن وظیفه پاسخگو بودن وزیر  در برابر نماینده همخوانی ندارد.

فارس: نظرتان درباره بانوان چیست؟

فلاحی: زن یک واقعیت است و خواسته‌ها و مطالباتشان نیز واقعیت است اما گاهی برخی‌ها برای مناصب جناحی خود برخی از موضوعاتی که شاید نیاز اصلی زنان نیست را مطرح و برجسته  کرده و این به دلیل ضعف ماست وقتی ما زمین بازی را رها می‌کنیم طرف مقابل هم با ظاهرسازی و سطحی‌نگری، مطالبات اصلی زنان را از مسیر اصلی خارج میکند.

رهبری زنان را رهبران جامعه دانستند، زنان در جبهه انقلاب اهل اقدام و اهل فکر هستند اما وقتی ما موضوع زنان  و مطالبات عمیق آنان را به‌عنوان دغدغه خود مطرح نمی‌کنیم بحث‌های سطحی مربوط به زنان مطرح می‌شود. دیگران برای زنان ذائقه سازی می‌کنند و بعد با رویکرد کاملا ابزاری به این ذائقه‌ها پاسخ می‌دهند و زنان به  عنوان ابزار جناحی و پیاده نظام گروه های سیاسی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

زن هویتی مستقل دارد و نباید به‌عنوان ابزار تلطیف فضاهای سیاسی، مورد سو استفاده قرار بگیرد نگاه ابزاری به زن، چپ و راست هم نمی‌شناسد این دو طیف سیاسی در برخی از رفتارها  مشترک هستند چراکه نگاه ابزاری به زن دارند برخی‌ها برای تلطیف فضا معتقد به حضور زنان هستند در صورتی که باید به‌واسطه توانایی آن‌ها دعوت به فعالیت شوند البته برخی از زنان نیز خود به چنین فضایی دامن می زنند.

وقتی بستری برای حضور یک زن به دلیل توانایی به هیئت‌رئیسه مجلس فراهم نیست و فقط معتقدند برای تلطیف فضا باید بیاید، این نگاه نادرست است زیرا زن را نباید به خاطر  تلطیف در فضای داخلی و بین‌المللی بلکه به دلیل توانایی‌اش باید  دعوت به فعالیت کنند. تا چنین نگاه‌هایی وجود دارد موضوعات سطحی فرهنگی به‌عنوان اولویت زنان مطرح می‌شوند.

 

 

فارس: فرهنگ از نگاه شما؟

فلاحی: یکی از مشکلات ما این است که فقر استراتژی فرهنگی در کشور وجود دارد، چرا که برای کارهای فرهنگی کسانی را که  تخصصی دارند به کار نگرفته‌ایم بلکه کسانی را در مسند فرهنگ گذاشتیم که کار بلد نبوده و چون در جای دیگر به کارگیری نشده اند آن‌ها را وارد کار فرهنگی کرده ایم.

صداوسیما نیز در بسیاری از فیلم‌های خود، زن را به‌درستی تعریف نمی‌کند. مثلاً برای نشان دادن یک بانوی  مستقل او را یک فرد گستاخ و در مقابله  با مرد تعبیر و تعریف می‌کند در صورتی که زن در طراز اسلام و انقلاب این‌گونه نیست و استقلال هویتی او به معنی مقابله با مردان نیست گاهی رسانه ملی در برخی فیلم‌ها خانواده‌ای را تعریف می‌کند که ما به ازای بیرونی نداشته و  ممکن است به‌عنوان الگو نیز مطرح شود و این درست نیست. در بسیاری از فیلم‌های که نمایش خانگی دارند نگاه ابزاری به زن کاملا ملموس است.

انتهای پیام/۳۳۸۹/ر


لینک کوتاه : http://gilsou.ir/?p=2900

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.